Jednolity Plik Kontrolny – pytania i odpowiedzi

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom odpowiadamy na nurtujące Państwa pytania dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego, który zostanie wprowadzony już na początku lipca 2016 r w dużych przedsiębiorstwach.

jpk

Dlaczego Ministerstwo Finansów chce wprowadzić JPK?
Dzięki temu Rząd liczy na lepszą kontrolę oraz uszczelnienie procesu podatkowego. Analiza podatkowa za pomocą technologii elektronicznych nie jest wystarczalna. Problem ten dotyczy głównie dokumentów i danych przesyłanych w nieedytowalnych plikach, jak np. PDF, który to umożliwia wydruk, a nie samą analizę przesłanych informacji. W konsekwencji kontrola taka wymaga zaangażowania większej liczny pracowników.Sytuacja taka jest niekorzystna dla kontrolowanych i ma negatywny wpływ na dobrowolne wypełnianie obowiązków podatkowych oraz postrzeganie organów podatkowych. Po wprowadzeniu JPK kontrola ma być szybsza, dokładniejsza i spowoduje łatwy dostęp do potrzebnych informacji.

Jakie przedsiębiorstwa będą zobowiązane do udostępniania danych za pośrednictwem JPK ?
Obowiązek przekazywania informacji za pomocą JPK będą posiadały firmy prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów  komputerowych.
Od 1 lipca 2016 r. do udostępniania ksiąg podatkowych organom podatkowym w postaci JPK będą zobowiązane największe przedsiębiorstwa, zatrudniające przynajmniej 250 pracowników, lub których roczny obrót jest równy lub wyższy niż 50 mln euro lub całkowity bilans roczny jest wyższy niż 43 mln euro.
Z dniem 1 stycznia 2017 r. obowiązek przekazywania danych za pomocą JPK stanie się obligatoryjny dla małych i średnich firm.
Od 1 stycznia 2018 r. przepis ten dotyczyć będzie mikroprzedsiębiorstw.

Gdzie można szukać oficjalnych informacji na temat JPK?
Wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) jest związane z ustawą z dnia 10 września 2015r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649), która do Ordynacji podatkowej wprowadziła art. 193a, nakładający na przedsiębiorców obowiązek udostępniania organom podatkowym informacji w spójnej formie. Przepis ten dla dużych przedsiębiorców wejdzie w życie 1 lipca 2016 r. Poprawka wprowadzająca terminy 1 stycznia 2017 i 1 stycznia 2018 r. odpowiednio dla średnich i małych firm oraz mikro przedsiębiorców wejdzie w  życie prawdopodobnie jeszcze w czerwcu 2016 r.
Także na stronie Ministerstwa Finansów możemy przeczytać o konieczności wprowadzenia JPK.
http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny

Czym dokładnie jest JPK?
Jeśli firma używa programu komputerowego do przesyłania dokumentacji z ksiąg podatkowych teraz w postaci plików XML będą mogli przesłać wszelkiej dane czy informacje do Ministerstwa Finansów. Po wyborze odpowiednich algorytmów będziemy mieli wgląd do konkretnych danych merytorycznych. Dodatkowym plusem posiadania JPK jest możliwość eksportu możliwości eksportu oraz przesyłania jednolitych pod względem formy ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w oparciu o powszechnie stosowany w komunikacji elektronicznej standard XML.

Jaki jest zakres danych objętych projektami struktury logicznej JPK?
Zgodnie z publikacją Ministerstwa Finansów z 9 marca 2016 r. JPK został podzielony na 7 struktur,
Struktura 1 – Księgi rachunkowe,
Struktura 2 – Wyciąg bankowy,
Struktura 3 – Magazyn,
Struktura 4 – Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,
Struktura 5 – Faktury VAT,
Struktura 6 – Podatkowa księga przychodów i rozchodów, Struktura 7 – Ewidencja przychodów.

Struktury te odnoszą się do danych finansowo-księgowych przedsiębiorców, a w szczególności informują o dokumentach źródłowych stanowiących podstawę obliczenia ich zobowiązań podatkowych.

Czy implementacja JPK w oprogramowaniu stosowanym przez przedsiębiorców będzie skomplikowanym procesem?
Modyfikacja czy rozwijanie systemu następuje permanentnie w ramach usług wsparcia technicznego, dlatego też implementacja procesu nie powinna przekroczyć standardowych usług wsparcia. Jedynym wyjątkiem mogą być przedsiębiorstwa, które pracują na zintegrowanych systemach różnych dostawców. Wówczas proces ten może być czasochłonnych i skomplikowany. Dlatego, jeśli jesteś właścicielem dużej firmy skontaktuj się wcześniej z dostawcą oprogramowania, aby dostosować je do możliwości przesyłania JPK.

Czy JPK funkcjonuje w systemach podatkowych innych państw?
Taka forma przesyłania danych z ksią podatkowych została opracowana już w 2005 roku przez OECD pod nazwą SAF-T (Standard Audit File for Tax). Dlatego też obowiązuje on w wielu krajach Unii Europejskiej, m. in. we Francji, Holandii, Austrii, Portugalii, Słowenii, Estonii, Luksemburgu.

W jaki sposób nastąpi udostępnianie urzędowi skarbowemu JPK?
Zgodnie z art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej sposób przesyłania danych, wymagania techniczne, jak również kwestie zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności danych zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Finansów. Na chwilę obecną dostępny jest projekt tego rozporządzenia.

Jakie korzyści dla przedsiębiorcy niesie raportowanie w postaci JPK?
Pierwszą zauważalną korzyścią jest oszczędność czasu przy przekazywaniu informacji odnośnie prowadzonych w firmie ksiąg podatkowych oraz ograniczenie obowiązków służb finansowo-księgowych przedsiębiorcy podczas kontroli podatkowej. Taka forma wymiany informacji ma ułatwić pracę audytorów zewnętrznych jak i wewnętrznych.

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z Naszym Biurem.