Rusza nowa perspektywa finansowa UE 2014 – 2020 skierowana przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Polska otrzymała rekordowo wielką ilość środków – 82,5 mld euro! Całość budżetu ma zostać wykorzystana w celu rozwoju konkurencyjności i innowacyjności gospodarki polskiej. Bardzo istotną kwestią stały się inwestycje w badania i rozwój sektora MSP, budowanie konkurencyjności m.in. poprzez stosowanie narzędzi IT w zarządzaniu działalnościami. Zostały wyznaczone trzy źródła finansowania IT dla MSP:
- Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
- 16 Programów Regionalnych
- Program Polska Wschodnia
Najważniejszym dla obszaru wdrożenia nowych technologii informatycznych będą Regionalne Program Operacyjne, na które zostanie przeznaczone 60% środków strukturalnych. Będą one służyły sfinalizowaniu sprzętu i oprogramowania oraz usług wdrożeniowych innowacyjnych rozwiązań informatycznych typu ERP oraz rozwojowi działalności prowadzonej w Internecie.
Poza dotacjami w nowej perspektywie finansowania będą kontynuowane również inne sposoby pozyskania środków dla przedsiębiorstw:
- kredyty technologiczne – przeznaczone na wdrożenie nowych technologii w firmach, m.in. oprogramowań ERP. Tego rodzaju kredyt można uzyskać w bankach współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego;
- inicjatywa JEREMIE – ma na celu wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz nowo powstałych, które mają problemy z uzyskaniem kredytów. Ten rodzaj pomocy oferuje dwa produkty: pożyczka i kredyty bankowe poręczane przez Fundusz Poręczeniowy;
- leasing IT – podobna do kredytu forma finansowania, jednak dużo prostsza i korzystniejsza podatkowo. Daje szerokie pole manewru w wyborze produktów kupowanych w leasingu, zaczynając od sprzętu elektronicznego i samochodów, a kończąc na różnych technologiach informatycznych i ich wdrożeniach;
- model finansowania Comarch Financing – specjalny program finansowania oprogramowań IT i usług ich wdrożenia.
Nowa perspektywa finansowania z Unii Europejskiej na lata 2014-2020 ma na celu podniesienie poziomu gospodarki polskiej do jak najwyższego poziomu i wsparcie osób, które chcą otworzyć własną działalność lub już taką prowadzą i chcą ją rozwijać. Ważne, aby w procesie pozyskiwania środków z UE pamiętać o:
- dopilnowaniu terminów składania projektów,
- posiadaniu własnych środków, ponieważ dofinansowania nie obejmują całości ponoszonych kosztów, konieczne jest wniesienie wkładu własnego,
- skrupulatnym określenie kosztów, bez ich zawyżania,
- dokonywaniu zakupów po złożeniu wniosku, w innym przypadku nie będą one podlegały dofinansowaniu.
Na temat dofinansowania dla branży IT będziemy też mówili podczas konferencji organizowanej przez ERP Serwis i Comarch S.A. „Pozyskaj środki na rozwój IT w swojej firmie”. Spotkanie odbędzie się w Częstochowie, 24 listopada 2015, od godz. 10:00 w hotelu Sonex – Restauracji Astoria. Prelegentami będą osoby, które posiadają szeroki zakres wiedzy z obszaru dofinansowań unijnych oraz nasi klienci, którzy z takich środków pomocy już skorzystali. Szczegóły konferencji można znaleźć na stronie www.konferencja.erpserwis.net. Zapraszamy do wzięcia udziału i rejestracji.
Zachęcamy również do zapoznania się ze specjalnie przygotowanym poradnikiem Krótki poradnik finansowania IT , w którym można znaleźć szerzej opisane informacje o perspektywie finansowania z UE 2014-2020.