Dlaczego klienci pomijają Twoje biuro rachunkowe? Daj się znaleźć w sieci!

Dzisiaj rozpoczynamy cykl: 11 kroków, które decydują o wyborze biura rachunkowego, zapraszamy do śledzenia naszych wpisów :)

KROK 1
Daj się znaleźć w sieci 

Budowanie widoczności strony w internecie opiera się przede wszystkim na działaniach SEO – czyli ciągłej optymalizacji kodu strony tak, aby wyszukiwarka traktowała ją jako najlepszą odpowiedź na pytanie zadane przez Klienta szukającego biura rachunkowego w Twojej okolicy. Jeśli nie masz doświadczenia, zleć optymalizację Twojej strony specjaliście od SEO. Jednak część działań możesz przeprowadzić sam. Na pewno rzeczą, którą możesz zrobić, aby poprawić swoją widoczność w internecie jest bezpłatna rejestracja na portalu iKsięgowość24.

Zanim przystąpisz do współpracy

Najważniejsze jest określenie właściwego budżetu, jakiego potrzebujesz do osiągnięcia założonych celów. Zastanów się, co możesz wykonać samodzielnie, aby niepotrzebnie nie generować kosztów. Jeżeli w Twojej firmie jest osoba dobrze radząca sobie z redagowaniem tekstów, warto wykorzystać jej umiejętności. Ograniczy to znacznie wysokość rachunków wystawianych przez wyspecjalizowaną agencję.

Kolejnym krokiem jest analiza ryzyk oraz potencjalnych zysków. Jakie korzyści może przynieść domena firmy dobrze widoczna dla popularnych słów kluczowych w Google? Warto podkreślić, iż w odróżnieniu od płatnej reklamy (np. AdWords) będzie to inwestycja długoterminowa. Nawet jeśli przerwiesz współpracę z agencją SEO, strona z dnia na dzień nie zniknie z wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego partnera biznesowego do tego zadania, aby w długim okresie był on w stanie zapewnić stały przyrost wartości strony internetowej Twojej firmy.

Jak wybrać wartościową agencję w zasięgu Twojego budżetu?

Obecnie na rynku są setki firm świadczących usługi związane z pozycjonowaniem stron internetowych w wyszukiwarkach. Większość z nich chwali się szybkimi i pewnymi efektami swojej pracy. Jak więc wybrać odpowiednią firmę?

  • Zapytaj współpracujące z Tobą firmy, z jakimi agencjami współpracują. Dodatkową zaletą tej metody będzie odnalezienie agencji, która ma odpowiednie doświadczenie w Twojej branży.
  • Szukaj agencji działającej w Twoim regionie/mieście. Jeżeli chcesz być widoczny dla słów kluczowych związanych z lokalnym rynkiem, warto współpracować z miejscową firmą. Znacznie zwiększa to szansę na osiągnięcie sukcesu.
  • Sprawdź, jak agencja SEO radzi sobie z własną obecnością w Internecie. Czy prowadzony przez nią blog ekspercki jest popularny i często komentowany? Jak wygląda jej obecność w serwisach społecznościowych? Czy prezentowane przez agencję profile stron klientów mają rzeczywiście odpowiedni poziom merytoryczny i są widoczne w Google? Wszystkie powyższe elementy mogą zapewnić odpowiednią liczbę wartościowych linków do Twojej strony.

Jeżeli jednak nie stać Cię na wynajęcie prestiżowej agencji, warto rozejrzeć się za freelancerami z doświadczeniem pracy w dużych firmach. Zwykle zapewniają podobny poziom usług i mogą w sposób bezpieczny osiągnąć założone przez Ciebie cele. Jest to na pewno dobry pomysł dla firm z mniejszymi budżetami.

Zadawaj właściwym ludziom właściwe pytania

Rozmawiając bezpośrednio z wybranymi agencjami, powinieneś pamiętać o następujących zasadach. Po pierwsze, osoby z działu sprzedaży nie są najlepszymi partnerami do rozmów o Twoich potrzebach. Po uzyskaniu wstępnej oferty warto spróbować dotrzeć do project leadera, potencjalnie odpowiadającego za współpracę z Twoją firmą. Dobrze jest nawiązać do obecnie prowadzonych projektów z podobnych branż, aby poznać techniki pracy danej agencji. Po drugie, dla każdej branży, a nawet miasta, wybierane są różne techniki pozycjonowania. Dlatego kluczowe będzie doświadczenie agencji na lokalnym rynku i jej projekty dla firm o podobnym profilu działalności. Unikaj podejmowania współpracy z firmami pracującymi dla wszystkich branż. Najlepsze są wyspecjalizowane agencje koncentrujące swoją uwagę na pracy dla określonej części rynku. Nikt nie może być ekspertem od wszystkiego i nie warto być polem doświadczalnym dla tego typu firm. Ryzykujesz znacznie więcej niż współpracująca z Tobą agencja. Po trzecie, przed podpisaniem kontraktu postaraj się porozmawiać choć z jednym z klientów agencji. Można oczywiście odnaleźć opinię o firmie w Internecie, jednak zdecydowanie lepiej sprawdza się ustalenie aktualnej jakości pracy agencji. Algorytmy wyszukiwarki zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Dlatego tylko obecni klienci mogą zaświadczyć o skuteczności preferowanych przez daną agencję technik.

Negocjuj dobry kontrakt

Duża konkurencja sprzyja możliwości wynegocjowania odpowiednich zapisów umowy. Zadbaj przede wszystkim o trzydziestodniowy okres wypowiedzenia. Skuteczna dziś agencja może być mało efektywna jutro. Praca agencji zwykle opiera się na wysiłku kilku doświadczonych specjalistów i nie mamy gwarancji, że nie zmienią oni pracy. Każdy pracownik odchodzi z firmy wraz ze swoją wiedzą, a w branży SEO płaci się właśnie za wiedzę, dzięki której można wyprzedzić konkurencję o kilka kroków.

Koniecznie zadbaj o podpisanie klauzuli o zachowaniu poufności. Zwykle pracownicy agencji znają długoterminowe plany rozwoju Twojej firmy i tego typu zapisy umowy znacznie ułatwią relację z agencją SEO.

Daj poznać swój biznes

Jeżeli nie chcesz zostać potraktowany w sposób szablonowy, co niestety jest często praktyką, udostępnij agencji dokładną analizę Twojego otoczenia konkurencyjnego oraz specyfiki rynku, na którym działasz. Warto wspólnie przeanalizować obecne sposoby pozyskiwania klientów, statystyki odwiedzin strony internetowej firmy, prowadzone kampanie reklamowe w Internecie oraz dotychczasowe sposoby mierzenia ich skuteczności.

Na początku współpracy warto również poznać standardowy sposób raportowania efektów pracy agencji. Początkowo warto analizować je w jak najkrótszych odstępach czasu (np. co tydzień). Jeżeli upewnimy się, że agencja nie powoduje degradacji strony internetowej firmy w wynikach wyszukiwania, częstotliwość raportowania można zmniejszyć.

Nic tak nie motywuje pracownika agencji do zwrócenia uwagi na Twoją firmę jak regularne rozmowy telefoniczne. Zwykle agencja pracuje dla wielu firm jednocześnie, dlatego częste rozmowy z nią mogą być jedynym sposobem na to, aby podeszła do Twojego biznesu z większym zaangażowaniem. Regularne rozmowy to dobry pomysł zwiększający szansę na uzyskanie zadowalających efektów pracy w relatywnie krótkim czasie.

Ustalanie realnych celów współpracy

Agencje SEO zwykle koncentrują się na rozliczeniu za osiągnięcie stabilnej pozycji w wyszukiwarkach w określonych odstępach czasu. Warto jednak nie tylko bazować na tym oczywistym efekcie pracy agencji, ale również otrzymywać w raportach przybliżoną liczbę wejść na Twoje strony po ustalonych słowach kluczowych. Dla witryn e-commerce można dodatkowo analizować wartość zamówionych towarów, co pokaże czarno na białym, jak zwiększają się obroty Twojej firmy dzięki podjęciu współpracy z agencją SEO.

Bardzo rzadko klienci wymagają informacji na temat liczby pozyskanych linków do strony internetowej firmy. Jednocześnie agencje SEO nie za bardzo chcą przekazywać tego typu dane z uwagi na ich dużą zmienność. Klient agencji powinien mieć jednak do nich dostęp. Umożliwi to analizowanie nakładu pracy ze strony pracowników agencji i stałe budowanie siły pozycjonowanej domeny.

Wyszukiwarki stale zmieniają reguły i strategia przyjęta kilka tygodni temu dziś może być zupełnie nieskuteczna. Dlatego oprócz standardowych raportów warto otrzymywać co najmniej raz na kwartał rozbudowany raport uwzględniający aktualne trendy. Pozwoli to skutecznie dostosowywać swoją strategię promocji w Internecie do dynamicznie zmieniających się realiów świata wyszukiwarek.

Agencja SEO może przyjąć mniej lub bardziej ryzykowne techniki wspierające promocję Twojej strony w wyszukiwarkach. Zwykle jednak całe ryzyko jest po stronie klienta. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego partnera biznesowego oraz ustalenie jasnych zasad współpracy i raportowania. Jeżeli umożliwisz poznanie specyfiki Twojej firmy i razem z agencją określisz realne cele do osiągnięcia w wyznaczonym czasie, przełoży się to na długoterminową i efektywną współpracę. (na podstawie: Nowoczesne Zarządzanie nr 2/2013-Łukasz Kidoń, specjalista ds. SEO/SEM, Comarch)