Wydruki to bardzo istotny element systemu Comarch ERP XL. Dzięki nim można w szybki i oczekiwany sposób uzyskać kluczowe dane dla bieżących obiektów. Zakres elementów na jakich można wykonać wydruk jest bardzo szeroki. Główne to oczywiście dokumenty takie jak faktury czy zamówienia. Jednak im dalej spojrzymy tym bardziej dostrzeżemy, że bez nich żadna firma pracująca na tym systemie, nie mogłaby tak sprawnie porozumiewać się z kontrahentami.
Poza standardowymi wydrukami skonfigurowanymi przez twórcę oprogramowania – firmę Comarch – mamy także możliwość zdefiniowania własnych formatów. W trakcie ich tworzenia często zachodzi potrzeba zdefiniowania dodatkowych parametrów, które wpłyną na finalną prezentację wydruku.
Zakładka „Inne” w oknie edycji formatu wydruku
W celu ich dodania należy otworzyć okno edycji formatu wydruku i przejść na zakładkę „Inne”.
Wówczas po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w obszarze pola tekstowego „Parametry” pojawi się okno z możliwymi opcjami. W tym interesującą nas „Wstaw/edytuj deklarację parametru dynamicznego”.
Po jej wybraniu pojawi się kreator pozwalający na dodanie w krokach interesującego nas parametru.
Pierwszą czynnością jest nadanie nazwy parametru, która będzie rozpoznawana wewnątrz wydruku. Najistotniejsze tutaj jest wybranie ciągłego tekstu.
Kolejnym etapem jest wpisanie nazwy jaka będzie wyświetlana dla użytkownika wykonującego wydruk.
Następnie należy wybrać typ. Aktualnie wybierzemy jeden z najprostszych, czyli „Tekst”. Jednak tym zagadnieniem zajmiemy się jeszcze szerzej w przyszłości.
Po wybraniu typu parametru można określić dodatkowe ustawienia charakterystycznego dla tego konkretnego rodzaju. Przykładowo dla tekstu może to być maksymalna ilość znaków.
Kolejne dodatkowe ustawienia to już ustawienia wspólne niezależne od typu takie jak na przykład opis w dymku.
W przedostatnim kroku mamy możliwość określenia wartości początkowej, czyli w tym przypadku tekstu jaki będzie wyświetlany w oknie przed wykonaniem wydruku. Warto zwrócić tutaj uwagę na opcję „Wartość parametru zapamiętywana w rejestrze”. Służy ona do zapamiętywania wartości wpisanej przed użytkownika podczas poprzedniego wydruku.
Ostatni krok umożliwia ręczną modyfikację parametru i natychmiastowy podgląd wprowadzonych zmian.
Po przejściu kreatora w miejscu „Parametry” pojawi się opracowany parametr.
Po zapisaniu okna do definicji wydruku i próbie wykonania wydruku pojawi się nowe okno, w którym będzie można uzupełnić parametry.
Parametrów może być zdefiniowanych wiele. Również ich typy są dosyć rozbudowane, a każdy z nich umożliwia szerokie pole do personalizacji. Jednak tym zagadnieniem zajmiemy się w niedalekiej przyszłości.