Program Optima został dostosowany do zmian wynikających
z nowelizacji Kodeksu pracy.
Od 7 kwietnia 2023 r. praca zdalna będzie mogła być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożonego w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. W programie, w celu ewidencji okazjonalnej pracy zdalnej, wprowadzono nową standardową strefę ‘Czas pracy wykonywanej zdalnie okazjonalnie’.
W celu kontroli limitu rocznego pracy zdalnej okazjonalnej, w konfiguracji firmy (System/ Konfiguracja/ Firma/ Płace/ Parametry/ Dane kadrowe i deklaracje), został dodany nowy parametr Roczny limit pracy zdalnej okazjonalnej,
z domyślnie ustawioną liczbą 24 dni.
Gdy parametr jest zaznaczony, to podczas wprowadzania na planie pracy i kalendarzu (Nie)obecności pracy w strefie ‘Czas pracy wykonywanej zdalnie okazjonalnie’, program sprawdza czy pracownik nie przekroczył przysługującego w roku limitu.
W przypadku przekroczenia pojawia się odpowiedni komunikat.
W planie pracy i kalendarzu (Nie)obecności dodano sekcję, gdzie jest wyświetlana ilość dni w miesiącu, w których była wykonywana praca w strefie ‘Czas pracy wykonywanej zdalnie’.
Dodatkowo w programie udostępniono Wniosek o wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej. Wydruk jest dostępny z poziomu otwartego formularza pracownika Podgląd wydruku lub Wydruk danych/ Wydruki kadrowe.
Od kwietnia pracodawcy są zobowiązani rekompensować pracownikom część wydatków ponoszonych podczas pracy zdalnej. W programie wprowadzono nowe standardowe typy wypłat: ‘Ekwiwalent z tytułu pracy zdalnej’ i ‘Ryczałt z tytułu pracy zdalnej’. Są to dodatki kwotowe, nieopodatkowane i nieoskładkowane, wpływające na kwotę wypłaty. Ustawienia dodatków mogą być modyfikowane przez Użytkownika z poziomu Konfiguracja/ Firma/ Płace/ Typy wypłat.