Chcielibyśmy Państwu przypomnieć jedną z podstawowych funkcjonalność związanych z planowaniem produkcji w Comarch ERP XL jakim jest wykorzystanie parametru MRP dla towaru w procesie planowania.
MRP identyfikuje niezbędne materiały, szacuje ilości, określa, kiedy materiały będą wymagane do realizacji harmonogramu produkcji i zarządza harmonogramem dostaw – z myślą o zaspokojeniu zapotrzebowania i poprawie ogólnej produktywności.
Na karcie towaru, na zakładce: MRP, możliwe są do zdefiniowania parametry MRP dla towaru. Parametry MRP to tak naprawdę normatywy, które są uwzględniane na Planie produkcji i dodatkowo mogą wpływać na wielkość zapotrzebowania obliczanego na Planie produkcji. Parametry te definiujemy ręcznie w systemie.
Zakładka na karcie towaru zawiera kilka ważnych sekcji:
- EOQ– ekonomiczna wielkość zamówienia – ilość produktu/towaru jaką opłaca się zamawiać lub produkować – wartość tego parametru jest uwzględniana w kolumnie: EOQ na Planie produkcji.
- Zaokrąglenie– zaokrąglenie, jakie ma być stosowane dla danego towaru/produktu. Jest ono uwzględniane w ramach kolumny: Zaokrąglenie, na Planie produkcji i może także wpływać na ostateczny wynik ilości obliczonej do zamówienia lub do produkcji na Planie produkcji. Domyślnie wartość tego parametru powinna być ustawiana na podstawie wartości określonej w polu: Ilość miejsc po przecinku, na zakładce: Jednostki i kody/Opakowanie, na karcie towaru. Zaokrąglenie będzie mogło być wyrażane jako, np. 0.0001, 0.0010, itd.
- Wielokrotność – parametr odpowiadający normatywowi „Ilość zamawiana”. Jest ona uwzględniana w ramach kolumny: Wielokrotność, na Planie produkcji i może także wpływać na ostateczny wynik ilości obliczonej do zamówienia lub do produkcji na Planie produkcji. Wielokrotność i Ilość zamawiana, to ten sam normatyw, tylko możliwy do definiowania z dwóch różnych miejsc na karcie towaru – definiowany w jednym miejscu, będzie również widoczny w drugim.
Definiowanie okresów MRP na kartach towarów możliwe jest do zdefiniowania w obszarze: Okres MRP, w którym należy zaznaczyć parametr: Z karty towaru, a następnie ustalić datę rozpoczęcie okresu – od kiedy dany okres ma obowiązywać, a także czas trwania okresu.
Przeliczanie Planu produkcji według okresu MRP możliwe jest do zdefiniowania w Planie produkcji . Po wybraniu tej opcji produkty i materiały są grupowane w ramach indywidualnych okresów MRP definiowanych dla poszczególnych towarów bezpośrednio na karcie towaru lub na liście kalendarzy.
Jeśli są Państwo zainteresowani zgłębieniem tego zagadnienia, uzyskaniem szczegółowych informacji oraz chcieliby Państwo zaktualizować swoją bazę do najnowszej wersji zapraszamy do kontaktu z nasza firmą i naszymi specjalistami ds. wdrożeń. Z przyjemnością omówimy wymagania i zaproponujemy nowe innowacyjne rozwiązania.