Autorski mechanizm wykluczenia z Planu produkcji dokumentów ZS na określonych warunkach

Chcielibyśmy Państwu przedstawić autorską funkcjonalność dot. wykluczenia z Planu produkcji dokumentów Zamówień sprzedaży – ZS, do których wystawiony jest dokument zaliczki –  FS/FSL. Bardzo często zaliczka wystawiana jest na formę płatności przelew, której opłacenie uzależnione jest od przystąpienia do realizacji zamówienia. Szczególnie gdy produkcja realizowana jest pod indywidualne wytyczne Klienta.

W systemie Comarch ERP XL zdefiniowaliśmy kilka atrybutów, które przypisane są do Planu produkcji i służą do wyszukiwania grup towarowych w całym przeliczonym planie, w których ujęty jest warunek dot. daty odroczenia planowania – wyświetlania tych Zamówień sprzedaży w Planie produkcji, które spełniają określone cechy.

Cały mechanizm został zbudowany na atrybucie określającym ramy czasowe – konkretna data, która definiuje do kiedy w Planie produkcji należy pominąć wyświetlanie Zamówienia sprzedaży na dany towar.  W mechanizmie kontrolowana jest data. Po przeterminowaniu wskazanej daty filtr nie „patrzy” na warunek. Przez co Operator kontrolujący/zawieszający planowanie do tej pozycji , nie musi pamiętać, by ponownie korygować datę.

Atrybut z datą, został zdefiniowany na dokumencie Zamówienia sprzedaży:

Posiada on zdefiniowane:

  • Kod
  • Nazwę
  • Typ i Format
  • Obiekt
  • Dostępność

W konfiguracji filtra, został ujęty warunek dot. wykluczenia związany z w/w atrybutem Data odroczenia planowania. Warunek zbudowany jest o zapytanie SQL:

Przykład:

  1. Zamówienie sprzedaży nr ZS-252/05/2021 na towar, ma powiązany dokument zaliczki FSL-2746/05/2021 z  odroczonym terminem płatności:

2. Dokument ZS ma określony przez Operatora atrybut o nazwie Data
odroczenia planowania do dnia: 04.06.2021 .

3. Po przeliczenie Planu produkcji PP- 366/05/2021 wskazuje potrzebę
potrzeba produkcji produktu pod zamówienie ZS-252/05/2021.

4. Po użyciu jednego ze definiowanych  filtrów, w którym ukryty jest
warunek dot. planowania ZS 252/05/2021 jest wykluczony.

5. Po przeterminowaniu tej daty  Zamówienie sprzedaży ZS-252/05/2021
jest ponownie widoczny w Planie produkcji.

Podobny mechanizm wykluczający można przygotować na każdy własny warunek wykluczający.

Jeśli są Państwo zainteresowani zgłębieniem tego zagadnienia, uzyskaniem szczegółowych informacji oraz chcieliby Państwo zaktualizować swoją bazę do najnowszej wersji zapraszamy do kontaktu z nasza firmą i naszymi specjalistami ds. wdrożeń. Z przyjemnością  omówimy wymagania i zaproponujemy nowe rozwiązania.