Czy firmę produkcyjną stać na brak efektywnego systemu zarządzania produkcją?

Każdy przedsiębiorca oczekuje, że w jego firmie produkcja będzie zoptymalizowana i sprawna, a on sam pozna rzeczywiste koszty wyprodukowania wyrobu.

COMARCH ERP DLA FIRM PRODUKCYJNYCH
Premiera oprogramowania miała miejsce niemal 20 lat temu. Jego podstawowym zadaniem wówczas było budowanie i rozszerzanie funkcjonalności obszarów handlowych oraz finansowo-księgowych. Wiadome jest, iż bez wsparcia nowych technologii informatycznych firmy produkcyjne nie są w stanie poprawnie funkcjonować. Mając na uwadze szybki postęp technologiczny Comarch ulepsza i dostosowuje swój produkt do zmieniającej się rzeczywistości przemysłowej. Oferujemy gotowe rozwiązania oraz procesy przygotowania, zaplanowania, realizacji produkcji. Cały proces produkcji składa się wiele aspektów zatem postaraliśmy się ujednolicić proces sprzedaży, produkcji, zakupu czy finansów. To spowoduje wyeliminowanie zbędnych kosztów oraz podwyższy jakość obsługi klienta. Comarch ERP XL pozwoli na usprawnienie każdego rodzaju produkcji, zarówno seryjnej, jednostkowej czy ciągłej.

1

OPTYMALIZACJA PRODUKCJI
Ile tak naprawdę zarabiam na realizacji poszczególnych zamówień?
Jak przy obecnym obłożeniu produkcji zrealizować terminowo nowe zlecenie?
To najczęściej zadawane pytania w przypadku produkcji. Jeśli jednak jest ona wsparta poprzez program ERP odpowiedź na nie będzie znacznie prostsza. Comarch ERP XL scala elementy zestawienia materiałowego oraz operacje, które powinny zostać wykonane, dzięki wskazaniu odpowiednich materiałów, ich ilości normatywnych oraz sposobów wyceny potrzebnych do wyprodukowania wyrobu. Na tym poziomie jesteśmy w stanie ocenić półprodukty, produkty pełnowartościowe, odpady. Operacje technologiczne określają zestaw parametrów (np. czasy planowane) oraz zasoby produkcyjne (np. narzędzia, ludzie, stanowiska).

W przypadku firm działających na bazie indywidualnej specyfiki potrzeba dużej ilości technologii, którą należy sprawnie zarządzać, gdyż występuje w nich wiele powiązań i zależności między komponentami. Poprzez konfigurator produktu jesteśmy w stanie budować bazę parametrów potrzebnych do produkcji.

PLANY SĄ NICZYM; PLANOWANIE JEST WSZYSTKIM – Dwlght Elsenhower

1.1Planowanie produkcji to temat bardzo rozległy, gdyż każda firma robi to indywidualnie. Jeśli celem firmy jest krótki termin realizacji bierzemy pod uwagę wyższe zapasy bezpieczeństwa, ale za to produkcję w mniejszych partiach. Reasumując produkcja taka daje możliwość szybkiej realizacji zamówień klienta, ale generuje wyższe koszty funkcjonowania. Jeśli jednak firma planuje sprzedaż produktu po cenach niższych niż konkurencja opiera się to na minimalizacji kosztów produkcji. Podstawą takiego działania są dłuższe partie produkcyjne oraz brak gromadzenia zapasów, co generuje dłuższy czas realizacji. Produkowane jest zatem to co jest pokryte zamówieniami.

Aby sprawnie zaplanować taki proces planista potrzebuje konkretnych narzędzi w celu wyrównania realizacji strategii i działań. Za pomocą MPS-a jesteśmy w stanie określić konkretne ilości potrzebne do wyprodukowania wybranego produktu. Dzięki metodom planowania uruchamiamy proces zleceń, a co za tym idzie precyzyjną rezerwację potrzebnych zasobów. Poprzez natychmiastowe przesyłanie danych z hal produkcyjnych brygadzista jest w stanie na bieżąco kontrolować realizacje zleceń i planów produkcji.

SYSTEM NACZYŃ POWIĄZANYCH
Coraz częściej w halach produkcyjnych dostrzegamy nowoczesne technologie, które pomagają w automatyzacji stanowisk roboczych i linii1.2 produkcyjnych. Maszyny zwiększają produkcję czy poszerzają asortyment, zmniejszając także koszty produkcji. Zadaniem systemu ERP jest dostarczenie narzędzi do utrzymywania ruchu. Przeglądy, remonty czy przestoje przypisane do zasobu powinny generować automatyczną informacją do kierownika czy brygadzisty zarządzającego produkcją. To pozwala na podjęcie natychmiastowej reakcji odnośnie realizacja zleceń. Koszty takie powinny być włączane bezpośrednio w koszt wytworzenia.

CZY KAŻDE ZLECENIE PRODUKCYJNE JEST RENTOWNE?
Właściwa alokacja oraz równomierne rozłożenie kosztów pośrednich na zamówienia, klientów, produkty to największe wyzwanie dla firm produkcyjnych. Zauważalne jest, iż firmy coraz częściej chcą prowadzić rozszerzony rachunek kosztów, czyli zasobowo-procesowy rachunek kosztów. Jest to na tylko problematyczne iż potrzeba tu zarówno narzędzi IT, jak również dokładnego określenia przez firmę źródeł i sposobów podziału kosztów. BI korzystając z danych produkcyjnych i księgowych jest w stanie określić techniczny koszt wytworzenia. Wart uwagi jest fakt, iż za pomocą Comarch BI raporty można udostępniać w przeglądarce www jako dashboardy menadżerskie, a realizacja planu i postęp działań może być wyświetlana na ekranach przy liniach roboczych i stanowiskach pracy.

1.3Strategia rozwoju Comarch ERP XL jest podporządkowana firmom produkcyjnych. Biorą pod uwagę. Iż branża produkcyjna to trudny i konkurencyjny obszar gospodarki ciągle ulepszamy nasz system o rozwój funkcjonalności, wygodę i elastyczność, tak charakterystyczne dla branży produkcyjnej.

Jeśli chcą Państwo się dowiedzieć jak My usprawniliśmy proces produkcji u Naszych klientów zapraszamy do kontaktu oraz spotkania w celu prezentacji Naszych rozwiązań.

Na podstawie ,, Czy firmę produkcyjną stać na brak efektywnego systemu zarządzania produkcją”
Wojciech Borkiewicz,
Nowoczesne zarządzanie 1/2016(25)