Integracja SMS Api w aplikacji internetowej

Aktualnie najpopularniejszymi formami kontaktu z użytkownikiem aplikacji internetowej, gdy ten nie korzysta z serwisu, jest wysyłanie wiadomości e-mail oraz SMS.


Strona powitalna serwisu SMS API

W przypadku pierwszej opcji istnieje wiele wbudowanych i prostych w implementacji mechanizmów. Natomiast druga forma często wymaga zastosowania zewnętrznego rozwiązania. Na rynku, jak nie trudno się domyślić, istnieje wiele konkurencyjnych platform. Jedną z nich jest SMS API.

Panel główny w panelu klienta

Proces samej rejestracji oraz konfiguracji jest bardzo prosty. Do dyspozycji zostaje oddanych szereg cennych elementów, od obszernej dokumentacji po możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą, która może sprawnie pomóc w razie problemów. Na start udostępniane jest także saldo pozwalające na wysłanie 50 wiadomości, które umożliwiają dobre przetestowanie implementacji.

Dla przykładu warto pokazać w jaki sposób można wysłać pojedynczą wiadomość SMS w projekcie korzystającym z technologii .NET (C#).


Biblioteki SMS API

Na samym początku przechodzimy do interesującej nas biblioteki – w tym przypadku C# – pobieramy ją oraz dodajemy projekt do naszego rozwiązania (solucji).

W ramach wyjaśnienia warto nadmienić, że wyżej pokazane biblioteki to nie jedyna opcja implementacji, gdyż komunikacja z SMS API odbywa się poprzez REST API, czyli nic innego jak specjalnie zaprojektowany zbiór metod HTTP. Jednak biblioteki stanowią szybki i bezpieczny sposób na skorzystanie z tej platformy.

Inicjalizacja danych użytkownika

Pierwszym fragmentem kodu, który należy napisać, jest stworzenie obiektu klasy „Client” i dodanie loginu i hasła użytkownika np. w specjalnie stworzonej do wysyłania SMS klasie.

Wybór wersji klienta

W zależności od tego, z której wersji serwisu korzystamy, należy zainicjować nasze ustawienia (powyższy fragment kodu).

Wysłanie wiadomości SMS

Następnie zostaje już tylko wywołanie odpowiednich metod z określeniem treści wiadomości, numeru odbiorcy i nazwy nadawcy.

W przypadku wysłania pojedynczego SMS to w zasadzie wszystkie istotne informacje. Jednak platforma SMS API umożliwia także szereg innych funkcjonalności, a przedstawiony przykład pokazuje jak proste a zarazem potężne jest to narzędzie.

Zapraszamy do kontaktu z ERP Serwis

34 322 56 56

sekretariat@erpserwis.net