Żyjemy w czasach, gdzie możliwości rozwoju i automatyzacji wszelkich procesów są ogromne. Maszyny, które nie ulegają awarii, są inteligentne, współpracują ze sobą na różnych obszarach, to nie tylko wytwór wyobraźni, tylko początek inteligentnej produkcji, którą wdrażamy w firmach, które chcą być nowoczesnymi przedsiębiorstwami, idącymi z duchem czasu.
Obecnie, przyglądamy się wybuchowi czwartej rewolucji przemysłowej, która zakłada budowanie spójnych systemów cyber-fizycznych łączących całą komunikację IT. Tradycyjne przedsiębiorstwa zamieniają się w nowoczesne fabryki, gdzie maszyny nie tylko zajmują się produkcją, ale także pomagają kierownikom w podejmowaniu krytycznych decyzji.
Czwarta rewolucja przemysłowa, w odróżnieniu od innych ma większy zasięg ze względu na rozwój technologii i wpływu na nasze życie. Pierwsza rewolucja polegała na wykorzystaniu pary wodnej do zbudowania pompy parowej. W drugiej rewolucji królowała elektryczność, która umożliwiła produkcję masową. Już przy trzeciej rewolucji kierunek został obrany na systemy informatyczne, kiedy zautomatyzowano linie produkcyjne. Obecnie, oprogramowanie analityczne, chmura obliczeniowa, otwierają nowy poziom automatyzacji. Rozwiązania te, umożliwiają nam w krótkim czasie wyłowienie z ogromu danych, informacji, które są nam potrzebne. Wszystko to, jest tworzone po to, aby zapewnić przedsiębiorcom elastyczność i szybkość reakcji na zmieniające się potrzeby.
Dzięki Internetowi Rzeczy oraz aplikacjom wykorzystywanym w halach produkcyjnych możemy stworzyć spójną sieć aktywów produkcyjnych, od urządzeń, po produkowane komponenty, od logistyki po inteligentny magazyn.
W ramach odpowiedzi, na coraz bardziej wymagających klientów, zostały podjęte kroki w kierunku Przemysłu 4.0. Bardzo cenne jest skrócenie czasu dostawy produktu, co jest możliwe dzięki przeniesieniu do wirtualnej rzeczywistości procesu projektowania i planowania. W ten sposób neutralizujemy stracony czas na wielogodzinne ustawianie maszyn, zastępując ten proces kilkoma kliknięciami w odpowiednim oknie programu. Ponadto, przebieg produkcji może być monitorowany zdalnie, zamówienia mogą być realizowane nawet w nocy.
Kończy się era nagłych awarii, których naprawa wiązała się ze znacznymi stratami pieniężnymi. Z pomocą przychodzą inteligentne sieci, które automatycznie nadzorują przebieg wszystkich procesów, wychwytując wszystkie nawet najmniejsze błędy.
Oczywiście, oprócz zwolenników Industry 4.0 są także przeciwnicy, wychodząc wbrew ich opinii, automatyzacja firm wcale nie oznacza ograniczenia miejsc pracy, wręcz przeciwnie, maszyny i ludzie mają tworzyć spójną całość. Żadna maszyna nigdy nie zastąpi doświadczenia i kreatywności człowieka. Programy mają za zadanie odciążyć pracownika od podejmowania rutynowych decyzji, czy niebezpiecznych zadań. Współpraca człowieka i maszyny pozwala realizować nowe pomysły i poprawi wydajność produkcji.
Szansa dla polskich przedsiębiorstw
Możliwości przemysłu nie są ograniczone tylko dla ogromnych, europejskich firm. Również małe i średnie przedsiębiorstwa mają szansę na wprowadzenie takiej formy zarządzania u siebie. Pomimo coraz większej automatyzacji i dostępu do najnowszej technologii, Polska nadal kojarzy się z tanią siłą roboczą. Już teraz polskie przedsiębiorstwa mają szansę, żeby to zmienić i stać się czołowymi europejskimi producentami.
Wielu zarządców firm obawia się, że wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych będzie wiązało się z bardzo dużymi kosztami i koniecznością przerwania trwających procesów. Nic bardziej mylnego. Firma Comarch oferuje małym i średnim przedsiębiorcom najnowsze technologie w przystępnej cenie. Co najważniejsze, staramy się uczynić wdrożenie prostym, nie trzeba przerywać żadnych trwających procesów i czas wdrożenia programu również został ograniczony do minimum.
Opracowaliśmy rozwiązania oparte o idee Przemysłu 4.0; posiadamy systemy ERP, platformę IoT, czujniki komunikujące się przy pomocy Internetu. Celem projektu jest przekształcenie starych maszyn w nowoczesne urządzenia, tak, aby wszystko tworzyło spójną całość.
Już teraz wdrażamy swoje prototypy u klientów, dopracowujemy je według potrzeb przedsiębiorców i pracujemy nad tym, żeby już niedługo wszyscy masowo mogli korzystać z nowych funkcjonalności Industry 4.0.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak działa taki system, zapraszamy na prezentację do naszej firmy. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na spotkanie.