W ubiegłym miesiącu firma Comarch wydała kolejną dużą wersje systemu ERP XL 2019.1. W najnowszej wersji producent wprowadził kilka ciekawych zmian w obszarze logistyki, które chcielibyśmy przedstawić .
Korekty zbiorcze do spinaczy elementów
W opisywanej wersji producent umożliwił wykonanie zbiorczych korekt wartościowych do faktur typu spinacz elementów które zostały wprowadzone kilka wersji wcześniej.
Dla transakcji rejestrowanych w ścieżce PZ/WZ/WZE a następnie spinanie ich do (s)FZ/FS/FSE, funkcjonalność zbiorczych korekt rabatowych obsłużona została w następujący sposób:
- Dla każdego ze wskazanych dokumentów (s)FZ/FS/FSE System generuje korekty wartościowe PZK/WZK/WKE na podstawie elementów zawartych w tych spinaczach, a następnie spina je na (Z)FZK/FSK/FKE.
- Powstały w te sposób dokument PZK/WZK/WKE traktowany jest jak korekta spinacza, czyli przykładowo takie PZK nie aktualizuje zasobów, kosztów itp. dokumenty te są natomiast uwzględniane w łańcuszku korekt dokumentu (s)FS/FSE/FZ.
- System generuje dodatkowo „towarzyszące” PZK/WZK/WKE do dokumentów PZ/WZ/WZE spiętych na korygowanym spinaczu i to takie PZK stosownie korygują wartość magazynu oraz koszt własny sprzedaży
- Wymienione dokumenty towarzyszące powstają podczas zatwierdzania korekty zbiorczej
- Towarzyszące dokumenty PZK powstają za każdym razem natomiast w przypadku WZK/WZE o tym czy system je wygeneruje decyduje parametr Koryguj wartość źródłowego po zmianie ceny na definicji dokumentu FS/FSE
Korektę zbiorczą (Z)FSK/FKE/FZK dla spinaczy elementów możemy generować dokładnie w identyczny sposób i z tych samych miejsc jak dla pozostałych typów dokumentów czyli :
- Z listy dokumentów handlowych
- Z historii kontrahenta
- Z okresu retro i listy okresów retro
- Z użyciem opcji generuj automatycznie z formatki korekty zbiorczej
- Z opcji generuj korekty dla wskazanych z formatki korekty zbiorczej
Import towarów w procedurze uproszczonej
Podatnicy mogą przy spełnieniu określonych warunków dokonywać importu towarów w procedurze uproszczonej. Pozwala to dokonującym transakcji rozliczyć podatek należny od towarów i usług bezpośrednio w deklaracji podatkowej zamiast w zgłoszeniu celnym SAD. Rozliczenie VAT należnego, w przypadku, gdy ma miejsce import towarów w procedurze uproszczonej, musi być dokonane za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku VAT. W wersji 2019.1 umożliwiamy rozliczanie podatku VAT wg procedury uproszczonej.
Aby rozlicznie było możliwe w tej formie należy zaznaczyć parametr Uproszczona procedura Importu, który dostępny jest w Konfiguracja/ Sprzedaż/ Parametry1.
Na podstawie tego parametru zapisujemy na nagłówkach transakcji biorących udział w ścieżce importowej, informację czy podatek będzie rozliczany w sposób uproszczony, czyli bezpośrednio na deklaracji VAT-7. Na każdym etapie: PZI, FAI, SAD, FWS prezentowana jest
informacja, czy transakcja dotyczy procedury uproszczonej. Wszystkie dokumenty w danej ścieżce muszą mieć tak samo ustawiony powyższy parametr, tzn. nie może być sytuacji, że PZI jest rozliczany procedurą uproszczoną a FAI standardową, bo w międzyczasie zmieniło się ustawienie w konfiguracji.
Podczas generowania dokumentu SAD na podstawie FAI z zaznaczonym parametrem Uproszczona procedura importu nie zostanie naliczona płatność na kwotę wynikającą z kwot podatku VAT. Przy stosowaniu uproszczonej metody rozliczania importu, kwoty wynikającej z VAT nie płaci się do Urzędu Celnego. Aby naliczyć VAT należny oraz rozliczyć go w deklaracji VAT-7 należy wygenerować dokument FWS do dokumentu SAD. Opcja Generuj FWS dostępna jest na liście dokumentów SAD w menu kontekstowym (prawy przycisk myszy).
Na dokument FWS przenoszona jest sumaryczna wartość dostawy wg faktur oraz kwoty dodatkowe zarejestrowane na dokumencie SAD takie jak cło, akcyza, koszty transportu i inne. Od kwot przeniesionych na FWS zostanie wyliczony VAT należny. Zasady zaokrąglania kwoty VAT zastosowano analogiczne jak na dokumencie SAD. Kwota VAT zaokrąglana jest do pełnych złotych.
Zmiana Waluty na zatwierdzonym dokumencie PZ/PZI
W opisywanej wersji na zatwierdzonym dokumencie PZ/PZI na którym nie mamy jeszcze ustalonej wartości dostawy oprócz standardowej do tej pory możliwości zmiany cen i wartości producent umożliwił także waluty.
Zmiany takiej możemy dokonać na nagłówku dokumentu, jeśli wcześniej nie została wygenerowana korekta oraz nie został on spięty do spinacza elementów, bądź nagłówkowego.
Zmiana waluty na elemencie możliwa jest, o ile w nagłówku wskazano walutę systemową.
Zapraszamy do kontaktu, służymy informacjami.
tel. 34 322 56 56
e-mail: sekretariat@erpserwis.net