Automat do generowania technologii produkcyjnych

Bardzo często w firmach, które produkują seryjnie czy też pod zamówienie Klienta konkretny rodzaj produktu, spotykamy się z sytuacją, że technologie produkcyjne są podobne do siebie. Różnią się tylko materiałami z których są wykonane i produktem, a cała receptura oparta jest na tych samych czynnościach, czasach i parametrach produkcyjnych. Najczęściej w takiej sytuacji obiekty jakim są Technologie produkcyjne są:

  • kopiowane i przerabiane, np. kopiowane przez skrót klawiaturowy Ctrl+Insert, w której   podmieniane lub dodawane/usuwane są materiały
  • wykorzystywane są wzorce operacji, na których definiowane są operacje, czasy, parametry, materiały, gniazda robocze itp.
  • wykorzystywane jest wersjonowane technologii.

Każda z tych możliwości jest dobra, ma swoje plusy i bardzo często zaoszczędza czas Technologa na tworzenie technologii w systemie.

Część Klientów, którzy w swojej firmie posiadają ustandaryzowane nazewnictwo produktów, w których zaszyfrowane są np. materiały z których produkowany jest produkt lub też istnieje powiązanie z obiektami w których te powiązania są zapisane szuka rozwiązań do ich wykorzystania i automatyzacji.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów nasz zespół tworzy szereg  autorskich aplikacji do generowania technologii produkcyjnych. Wspólny mianownik to oczywiście powstanie technologii, natomiast każda aplikacja jest inna, tak jak różne są procesy produkcyjne w firmach i ich struktura organizacji produkcji.  Jedną z takich aplikacji  chcielibyśmy Państwu, krótko przedstawić i zachęcić do przemyśleń i wykorzystania takiego rozwiązania u Państwa w firmie.

Przykład automatu:

  • Kod towaru:

N004-K0003-LC940-H1-G60-ZE23.350-S1

1. Kod zawiera stała ilość znaków ,  podzielony jest na 3 sekcje: odpowiednik technologii wzorcowej, dodatkowe składniki w zależności od towaru, wytyczne dla montażysty.

2. Automat weryfikuje składowe kodu towarowego, identyfikować odpowiednią technologię wzorcową i na podstawie danych zaszyfrowanych w kodzie towarowym modyfikować ją o dodatkowe materiały. 

Znaki od 1 do 10 stanowią wzorzec technologii dla grupy towarów

Znaki od 11 do 28 – separatory i oznaczenia surowców głównych i grup do jakich należą

Znaki od  29 -do 32  kropka oraz ciąg 3 znaków – liter i cyfr,  oznaczających ustawienie parametrów

Znaki od 33 do 39 – separatory i dodatkowe oznaczenia surowców głównych

  • Przykład wzorca technologii:
  • Przykład powstałej technologii:

Niekwestionowanym plusem takich automatów jest, ustandaryzowanie pracy i wyeliminowanie pomyłek. Powstałe Technologie mogą powstawać w statusie niezatwierdzona lub zatwierdzone, to już zależy od indywidualnych ustaleń i potrzeb . Ponadto decyzja o tym, jak zainicjować start automatu także jest indywidualna, może np. być uruchamiana z poziomu Zamówienia sprzedaży, gdzie już jest tworzona potrzeba produkcyjna lub wcześniej przy zapisaniu kartoteki towarowej w systemie na liście towarów. Niezbędną rzeczą do powstania technologie w taki sposób jest posiadanie licencji Produkcja.

Uruchamianie automatu:

Jeśli są Państwo zainteresowani zgłębieniem tego zagadnienia, uzyskaniem szczegółowych informacji oraz chcieliby Państwo zaktualizować swoją bazę do najnowszej wersji zapraszamy do kontaktu z nasza firmą i naszymi specjalistami ds. wdrożeń. Z przyjemnością  omówimy wymagania i zaproponujemy nowe rozwiązania.