Dodatkowe kolumny w Preliminarzu płatności

Na liście preliminarza płatności obsłużono standardowy mechanizm, pozwalający na ukrywanie, odkrywanie kolumn, jak również na ich blokowanie. Obsługę wprowadzono na zakładkach Rozliczenia  i Preliminarz. Mechanizm ukrywania/odkrywania kolumn dostępny jest po wybraniu prawego klawisza myszy na nagłówku kolumny.

Niepotrzebne kolumny użytkownik może ukryć za pomocą mechanizmu Ukryj/Odkryj kolumny lub korzystając z formatów listy.

Kolumna Kontrahent

Do wersji Comarch ERP XL 2023.2 w zależności od ustawień w konfiguracji Ogólne/Parametry1, na liście preliminarza płatności zamiennie była wyświetlana kolumna z nazwą lub akronimem kontrahenta.

Od wersji Comarch ERP XL 2023.2, na liście preliminarza płatności domyślnie udostępniane są cztery kolumny: Akronim, Nazwa, NIP, Miasto, przy czym wyświetlanie kolumn Akronim, Nazwa nie jest już zależne od ustawień w konfiguracji. Kolumny Akronim, Nazwa, NIP, Miasto prezentowane są w kontekście Płatnika lub Podmiotu głównego.

Kolumna data sprzedaży/zakupu

Na zakładkach Rozliczenia, Preliminarz dodano kolumnę o nazwie Data sprz./zak. Kolumnę umieszczono pomiędzy kolumnami: Data wyst. a Termin płatności. Jest ona domyślnie ukryta. Można ją udostępnić korzystając z mechanizmu formatów list, modyfikując bieżący format lub dodając własny.

W kolumnie Data sprz./zak. prezentowana jest data:

  • zakupu – dla dokumentów zakupu wystawianych z poziomu modułu Sprzedaż oraz dla dokumentu FAI
  • sprzedaży – dla dokumentów sprzedaży wystawianych z poziomu modułu Sprzedaż

Dla faktur korygujących daty zakupu lub sprzedaży prezentowane są na podstawie dat zakupu/sprzedaży zarejestrowanych na dokumentach źródłowych. Data zakupu/sprzedaży nie jest prezentowana na płatnościach powiązanych z korektami zbiorczymi.

Kolumna Termin przed prolong

Na zakładkach Rozliczenia, Preliminarz dodano kolumnę o nazwie Termin przed prolong. Kolumnę umieszczono za kolumnami Termin płatności, Spodziewany termin.  Jest ona domyślnie ukryta. Można ją udostępnić korzystając z mechanizmu formatów list, modyfikując bieżący format lub dodając własny.

W kolumnie Termin przed prolong. prezentowany jest pierwotny termin prolongowanej płatności (termin przed prolongatą).

Kolumna Paczka przelewów

Na zakładkach Rozliczenia, Preliminarz dodano kolumnę o nazwie Paczka przelewów z dwiema pod kolumnami: Status, Numer. Kolumnę umieszczono między kolumnami Status i Rejestr. Jest ona domyślnie ukryta. Można ją udostępnić korzystając z mechanizmu formatów list, modyfikując bieżący format lub dodając własny.

Jeżeli płatność zostanie powiązana z paczką przelewów, w kolumnie Status prezentowany jest status paczki, w kolumnie Numer – numer paczki oraz numer pozycji w paczce.

Kolumna Status rozliczenia

Na zakładkach Rozliczenia, Preliminarz dodano kolumnę o nazwie Status rozliczenia. Kolumnę umieszczono za kolumną Rejestr. Jest ona domyślnie ukryta. Można ją udostępnić korzystając z mechanizmu formatów list, modyfikując bieżący format lub dodając własny.

W kolumnie Status rozliczenia prezentowana jest informacja o statusie płatności:

  • Nierozliczone
  • Częściowo rozliczone
  • Rozliczone

Kolumna Rachunek bankowy

Na zakładkach Rozliczenia, Preliminarz dodano kolumnę o nazwie Rachunek bankowy. Kolumnę umieszczono za kolumną Status rozliczenia. Jest ona domyślnie ukryta. Można ją udostępnić korzystając z mechanizmu formatów list, modyfikując bieżący format lub dodając własny.

Dla płatności typu należność prezentowany jest numer rachunku, na który ma przyjść zapłata. Numer rachunku bankowego pobierany jest z rejestru wskazanego na zakładce Płatności.

Dla płatności typu zobowiązanie prezentowany jest numer rachunku bankowego, na który zostanie wysłana zapłata, a zatem w przypadku ujęcia płatności na przelewie lub w paczce przelewu, o statusie innym niż Anulowana – prezentowany jest numer rachunku powiązanego z przelewem lub paczką.

Kolumna Numer konta rozrach.

Na zakładkach Rozliczenia, Preliminarz dodano kolumnę o nazwie Numer konta rozrach. Kolumnę umieszczono na końcu listy, za kolumną Data księgowania. Jest ona domyślnie ukryta. Można ją udostępnić korzystając z mechanizmu formatów list, modyfikując bieżący format lub dodając własny.

W kolumnie prezentowana jest informacja o stronie konta księgowego (WN)/(MA) oraz numerze konta rozrachunkowego, na które zaksięgowano płatność. Jeżeli płatność zostanie zaksięgowana na kilka kont rozrachunkowych, strony kont księgowych wraz z numerami prezentowane są po przecinku.

Aby skorzystać na preliminarzu z nowej predefiniowanej kolumny Numer konta rozrachunkowego wymagany jest serwer w wersji min. MSSQL 2017. Wynika to z faktu wykorzystania składni SQL udostępnionej w ww. wersji.