Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Początek lutego 2023 to czas, kiedy dostępne będą nowe środki unijne dla firm z sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorców w ramach funduszy dostępnych ze Ścieżki SMART ( Działanie 1.1 Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki).

Nabór będzie w dwóch turach dla MŚP.

Ogłoszenie konkursu 7 lutego, 30 marca i 9 sierpnia, koniec naboru 12 kwietnia, 15 czerwca i 31 października.

Nabór dla konsorcjów MŚP rozpocznie się 10 maja, a koniec naboru przypada na dzień 31 sierpnia.

Na co można przeznaczyć wsparcie?

Wsparcie o jakie można się ubiegać dotyczy wielu potrzeb przedsiębiorstw:

1.Prac B+R ( działalność badawczo- rozwojowa)- jest to moduł obligatoryjny dla dużych firm, firm które są ukierunkowane na procesy badawcze- począwszy od badań przemysłowych, prace rozwojowe, tworzenie prototypów, aż po testy, które prowadzić będą do wprowadzenia na rynek krajowy wdrożenia w działalności gospodarczej.

2.Wdrożenia innowacji- to finansowanie wdrożenia wyników B+R w działalności przedsiębiorstwa w formie innowacyjnych rozwiązań. Warunkiem jest innowacyjność produktu lub usługi co najmniej na poziomie kraju.

3.Cyfryzacja- finanse o przeznaczeniu na inwestycję związane z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwach. Celem rozwiązań jest transformacja cyfrowa działalności produkcyjnej, usługowej, modelu biznesowego, procesów oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa, wdrażanie rozwiązania- innowacja co najmniej na poziomie przedsiębiorstwa.

4.Internacjonalizacja, czyli umiędzynarodowienie produktów- promocja zagraniczna wyrobów bądź usług pod marką produktową przedsiębiorstwa lub produktów będących własnością przedsiębiorcy. Pomoc w procesach komercjalizacji wyników prac badawczo- rozwojowych poza granicami kraju. Wsparcie promocji produktu, usługi czy marki na targach międzynarodowych oraz zdobycie ochrony  praw własności przemysłowej lub ich ochrona w przypadku naruszenia.

5.Rozwój infrastruktury B+R- dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę wymaganą do realizacji prac B+R w ramach agendy badawczej organizacji.

6.Rozwój kompetencji pracowników- doskonalenie kompetencji pracowników oraz kadry zarządzającej. Zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności.

7.”Zazielenianie” przedsiębiorstw- przekształcanie przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym.

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWNIA W ŚCIEŻCE SMART.

Wysokość wsparcia to do 80 % kosztów kwalifikowanych w przypadku badań przemysłowych, które będę realizowane przez mikro i małe przedsiębiorstwa. Prace rozwojowe MŚP będą finansowanie do wysokości  45- 60% kosztów kwalifikowanych.

Termin nabory będzie ciągły. Dla pojedynczych MŚP i dużych przedsiębiorstw nabór potrwa do 31 października, natomiast dla konsorcjów do 31 sierpnia 2023 roku.

Zapraszamy  Państwa do kontaktu.

34 322 56 56

sekretariat@erpserwis.net