Parametry tekstowe wydruków w Comarch ERP XL

W jednym z ostatnich wpisów poruszaliśmy temat parametrów na wydrukach w Comarch ERP XL. Pisaliśmy wówczas o możliwościach jakie niosą one ze sobą oraz wskazaliśmy główne typy możliwe do użycia.

Nadszedł czas na omówienie pierwszego z typów – najczęściej stosowanego z uwagi na bezproblemowość – Tekst.

Jeśli chcemy umożliwić użytkownikowi przeniesienie dokładnie tego samego, co wprowadził przed wykonaniem wydruku w polu parametru, to wybór jest oczywisty i pada właśnie na ten rodzaj.

Dodawanie rozpoczynamy standardowo od otworzenia kreatora parametru dynamicznego.

Poza ogólnymi informacjami nie ma tutaj żadnych opcji, dlatego przechodzimy dalej.

Na samym początku określamy nazwę parametru, czyli identyfikator na podstawie którego w Crystal Reports będziemy mogli wykonać powiązanie.

W kroku 2 podajemy ‘prompt’ czyli etykietę, która będzie wyświetlana w oknie z parametrami w momencie, gdy użytkownik wywoła wykonanie wydruku.

Krok 3 to już etap, na którym wybieramy typ parametru i zgodnie z tematem tego wpisu tym razem jest to ‘Tekst’.

W następnym kroku przystępujemy do określenia dodatkowych ustawień dla konkretnego typu. W przypadku tekstu możemy przede wszystkim określić maksymalną ilość znaków oraz wymusić wpisanie jedynie wielkich liter. Co więcej, tą drugą opcję można dodatkowo zawarunkować.

Krok 5 to możliwość do dalszych konfiguracji, ale ustawienia tu dostępne są uniwersalne dla każdego z typów. Przykładowo można tutaj określić opis jaki będzie pojawiać się w dymku – po najechaniu kursorem na parametr.

W kroku 6 można określić wartość początkową w postaci wybranego przez nas wyrażenia. Dla przykładu umieściliśmy tutaj wywołanie funkcji „Today”, która zwraca aktualny dzień w postaci daty Clarion. Dodatkowo można także ustawić bardzo przydatną opcję „Wartość parametru zapamiętywana w rejestrze”, która zapamiętuje wartość parametru i podczas kolejnego otwarcia okna z parametrami, przywraca poprzednio podaną wartość.

W ostatnim, 7 kroku, nadchodzi czas podsumowania, gdzie można jeszcze ręcznie zmodyfikować definicję parametru i od razu podejrzeć wprowadzone zmiany.