Partner Roku, wdrożenie Comarch XL w firmie KME Sp. z o.o.

Partner Roku to nagroda dla czołowych Partnerów firmy Comarch przyznawana za najlepsze wdrożenie w 6 kategoriach: Comarch ERP Optima, Comarch WMS, Comarch ERP XL, Comarch e-SKLEP, Comarch DMS oraz Comarch MOBILE.

W tym roku nagroda za najlepsze wdrożenie w kategorii Zaawansowane Wdrożenie Comarch

WMS/MAGAZYNIER została przyznana naszej firmie ERP Serwis .

Nie jest to pierwsza nagroda, którą możemy się poszczycić, ponieważ w latach minionych otrzymaliśmy nagrodę w kategorii: Zaawansowane wdrożenia Comarch DMS oraz wyróżnienia w kategorii: Zaawansowane wdrożenie Comarch Mobile i Zaawansowane wdrożenie Comarch BI.

Ostatnie nagrodzone wdrożenie zostało przeprowadzone w firmie KME Sp. Z o.o .

Firma KME Sp. z o.o to Polska firma, która jest liderem sprzedaży instalacji LPG na rynkach zagranicznym i polskim od ponad 28 lat. Kompleksowo zajmuje się projektowaniem oraz produkcją elementów do instalacji samochodowych LPG/CNG.

Oferta firmy KME Sp. z o.o. charakteryzuje się szeroką gamą urządzeń począwszy od systemów lambda Bingo M i Bingo S do wysoko specjalistycznych systemów sekwencyjnego wtrysku gazu DIEGO, DiegoG3, NEVO, NEVO PLUS, NEVO PRO oraz elementy mechaniczne m.in. reduktory gazowe SILVER, GOLD, TUR I TWIN, czyli najsilniejszy reduktor na rynku do 300 kW.

KME Sp. z o.o. oferuje kompletne instalacje  z możliwością montażu w warsztacie firmowym, gdzie prowadzone są również szkolenia podnoszące poziom umiejętności warsztatów montażowych. Dział badań i Rozwoju KME oraz nowoczesne Laboratorium wpływają na unowocześnienie obecnego systemu oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań w przestrzeni autogazu.

Produkty spełniają najwyższe wymagania Klientów, a wysoka jakość produktów przekłada się również na certyfikaty i homologacje-  2017 rok to System Zarządzania Jakością zgodny z wymaganiami normy ISO 9001:2015

Wyzwania wdrożeniowe

W firmie KME Sp. z o.o. wcześniej stosowane rozwiązania na magazynie i produkcji powodowały brak możliwości pełnej optymalizacji procesów produkcyjnych przez co mechanizmy były skomplikowane i niepełne.

Wyzwaniem było uporządkowanie gospodarki materiałowej oraz wyliczenie bieżącego kosztu produkcji, w którym brakowało możliwości oceny rzeczywistych kosztów oraz bieżącego monitorowania linii produkcyjnej.

Brak oprogramowania, które byłoby zintegrowane z systemem ERP powodowało opóźnienia i braki w informacji o pełnych możliwościach produkcyjnych firmy KME Sp. z o.o., co w rzeczywistości generowało straty.

Używane do tej pory przez firmę KME Sp. z o.o. etykiety nie ułatwiały pracy, ponieważ informacje jakie zawierały nie były pełne- były to etykiety drukowane poza systemem.

Kolejnym wyzwaniem, które zostało rozwiązane przez firmę ERP Serwis był brak pełnej kontroli nad wydawaną partią towaru do Klienta- z błędną ilością wydawanych towarów lub asortymentów, co skutkowało zwrotami towaru.

      Rozwiązania wdrożeniowe zaproponowane przez firmę ERP Serwis

Wdrożenie w firmie KME Sp. z o.o. dało możliwość wykorzystania niezbędnych modułów oraz mobilnych aplikacji systemów Comarch ERP do stworzenia efektywnego rozwiązania dla procesów zachodzących w firmie.

Dzięki elastyczności systemu Comarch ERP XL oraz możliwości pełnego dostosowania do potrzeb Klienta , łatwość modyfikacji, czy przedstawione możliwości pełnego wykorzystania przekonały o wyborze oprogramowania firmy Comarch.

Wytężona praca całego zespołu w zakresie logistyki, księgowości, produkcji, magazynu, HR- kadry i płace oraz aplikacji mobilnych dała nowe możliwości i rozwiązania dla firmy KME Sp. z o.o. skrojone na miarę ich potrzeb, zadecydowały również o poszerzeniu wdrożenia o dodatkowe aplikacje- BI oraz e-Sklep.

Podczas wdrożenia uruchomiliśmy następujące urządzenia mobilne:

– terminale komputerowe z technologią dotykową Anti-glare Projected Capacitive,

– czytniki ladowe,

– drukarki etykiet,

– bezprzewodowy skaner kodów,

– kolektory danych do obsługi magazynu.

Na magazynie wyrobów gotowych wykorzystano dwa rodzaje kodów: 1D i 2D zaprojektowane specjalnie i zgodnie z wymaganiem Klienta.

Wdrożenie i stworzenie autorskiej aplikacji do kompletowania wyrobu gotowego w opakowania jednostkowe lub zbiorcze(kartony, palety) w połączeniu z aplikacją WMS Magazynier poprzez zautomatyzowanie procesu przyjęcia wyrobu gotowego na magazyn oraz stworzenie jednostki logistycznej pozwoliło zautomatyzować pracę na magazynie.

Zdefiniowanie jednostki logistycznej i jej zawartości oraz wielkości podczas procesu kompletacji, kontrolowanie wielkości jednostki w procesie kompletacji to kolejne przydatne rozwiązanie dla firmy KME Sp. z o.o.

Etykiety na opakowaniach pomogły uporządkować i ułatwić pracę- kod jednostki logistycznej w formie kodu 2D zapisany na etykiecie zbiorczej, a kod partii w formie kodu 2D na etykiecie opakowania jednostkowego.

Wdrożenie pozwoliło również na obsługę wydań z dwóch magazynów na dokumencie ZS- wydanie wyrobu gotowego oraz dodatkowego komponentu. Wydanie z dwóch magazynów i informacja o konieczności zrealizowania dwóch dokumentów magazynowych w przypadku wydania wyrobu gotowego i dodatkowego komponentu. W informacji zawarte są dane o numerze drugiego dokumentu, o ilości sztuk do zrealizowania oraz postępie procesu realizacji, co w znacznym stopniu ułatwia pracę.

Korzyści z wdrożenia systemu Comarch WMS

Wdrożenie systemu Comarch WMS to maksymalna oszczędność czasu i ułatwienie dla  pracujących na magazynie ze względu na skrócenie czasu kompletacji wyrobów poprzez prace na panelach dotykowych i automatycznych etykietach ,obsługa wydań z dwóch magazynów w oparciu o jednostki logistyczne oraz partie towaru, skrócenie czasu realizacji procesu wydań do Klienta. Program daje również możliwość śledzenie partii wyrobu gotowego, szybszą reakcję na reklamację produktu dzięki zarejestrowanym partiom komponentów. Wszystkie potrzebne informacje zarejestrowane są w jednym systemie.

Dzięki szczegółowym podglądom stanów magazynowych wraz z jednostką logistyczną w aplikacji WMS Magazynier i WMS Zarządzanie można od razu reagować na stany magazynowe, aby uniknąć braków.

Raporty magazynowe, weryfikacja wydajności magazynierów oraz informacja o magazynierze realizującym wydanie do Klienta czy dokładnym czasie obsługi dokumentów pozwala na większą kontrolę i zwiększenie efektywność pracy pracowników.

System Comarch WMS Magazynier i WMS Zarządzanie znacząco ułatwia przepływ informacji w firmie KME Sp. Z o.o, wspiera pracowników w codziennych czynnościach poprawiając i porządkując ich pracę. Wdrożenie w firmie miało na celu zwiększenie wydajności i poprawę jakości pracy. Cel został osiągnięty, co przełożyło się również na zdobycie przez firmę ERP Serwis nagrody Partnera Roku 2021 za najlepsze wdrożenie Comarch WSM/Magazynier.

Nagroda dla Partnera Roku 2021 jest dla naszej firmy ERP Serwis dużym wyróżnieniem i motywacją do dalszej wytężonej pracy dla naszych Klientów.