Finansowanie inwestycji IT

Program regionalny Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027

Priorytet 10

Fundusze Europejskie na transformację

Działanie 10.03

Wsparcie MŚP na rzecz transformacji

Wsparcie skierowane jest do mikro, małych i średnich firm

Dokładne określenie statusu wymaga również analizy firm powiązanych i partnerskich!

▪ Firmy produkcyjne i usługowe

Wsparcie mogą otrzymać wyłącznie projekty zlokalizowane w jednym z 7 podregionów województwa śląskiego (katowickim, bielskim, tyskim, rybnickim, gliwickim, bytomskim i sosnowieckim).

Typy projektów

Projekty inwestycyjne o wartości co najmniej 5 000 000,00 PLN,

polegające na:

▪ zasadniczej zmianie procesu produkcji,

▪ dywersyfikacji działalności, 3

▪ zwiększeniu zdolności produkcyjnej lub

▪ utworzeniu nowego zakładu

Wspierane mogą być inwestycje produkcyjne, logistyczne przyczyniające się do zmiany profilu działalności i/lub wprowadzenia nowych/ulepszonych neutralnych dla klimatu produktów, usług, procesów, zdobycia nowych rynków i stworzenia nowych miejsc pracy lub utrzymania już istniejących w przedsiębiorstwach.

• zmniejszenia zużycia surowców w procesach produkcyjnych,

• wdrożenia czystych technologii redukujących masę odpadów lub zapobiegających ich powstawaniu,

• zwiększenia reużycia produktów,

• recyklingu materiałów i efektywnego gospodarowania zasobami,

• ograniczenia zużycia energii w procesach produkcyjnych,

• zmiany profilu działalności,

• wprowadzenia nowych/ulepszonych neutralnych dla klimatu produktów, usług, procesów,

• zdobycia nowych rynków,

• stworzenia nowych miejsc pracy lub utrzymania już istniejących w przedsiębiorstwach

Jakie koszty można sfinansować?

▪ środki trwałe/dostawy,

▪ wartości niematerialne i prawne:

✓ w szczególności w formie autorskich praw majątkowych, licencji, know-how, oraz innych praw własności intelektualnej (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego oprogramowania, koszty szkolenia personelu, instruktażu pod warunkiem, że koszty te ujęte są w wartości początkowej zakupionej wartości niematerialnej i prawnej w ewidencji środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych beneficjenta)

✓ wykorzystywane wyłącznie w zakładzie otrzymującym pomoc w zakresie prowadzonej działalności,

✓ amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z obowiązującymi przepisami,

✓ zakup wartości niematerialnych i prawnych dedykowanych/wytworzonych bezpośrednio dla wnioskodawcy lub powszechnie niedostępnych, powinien być dokonany bezpośrednio od wytwórcy/producenta lub wyłącznego/autoryzowanego dystrybutora,

▪ roboty budowlane,

▪ nieruchomości,

▪ szkolenia,

▪ koszty pośrednie

Wysokość dofinansowania

• 85% kosztów kwalifikowalnych w ramach pomocy de minimis (wsparcie uczestników projektu, koszty pośrednie)

W ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej:

• 60% kosztów kwalifikowanych dla mikro i małych firm

• 50% kosztów kwalifikowanych dla średnich firm

Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu: 5 000 000,00 PLN

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu: 37 000 000,00 EUR

Budżet na konkurs – 90 000 000,00 EUR

Terminy Nabór: 22 maja 2023 – 4 lipca 2023

Planowany termin rozstrzygnięcia: grudzień 2023

Kontakt do instytucji obsługującej konkurs

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości

ul. Katowicka 47

41-500 Chorzów

Tel. +32 74 39 171 lub +32 74 39 177

punkt.kontaktowy@scp-slask.pl

Innowacyjność

Innowacja produktowa

▪ wprowadzenie na rynek przez dane przedsiębiorstwo nowego produktu lub usługi Cechy technologiczne nowego produktu lub jego przeznaczenie różnią się znacząco od uprzednio wytwarzanych. Innowacje tego typu mogą wiązać się z całkowicie nowymi technologiami, opierać się na połączeniu istniejących technologii w nowych zastosowaniach lub też na wykorzystaniu nowej wiedzy.

Lub

▪ znaczne ulepszenie oferowanych do tej pory produktów lub usług Innowacją nie można nazwać zwykłego ulepszenia! Znacząca zmiana musi dotyczyć parametrów technicznych, komponentów, materiałów, wbudowanego oprogramowania, bardziej przyjaznej obsługi dla użytkownika końcowego czy innych cech funkcjonalnych. Innowacja produktowa została wdrożona jeśli została wprowadzona na rynek

Firmy handlowe – NIE

Firmy produkcyjne, w mniejszym stopniu usługowe – TAK, system ERP może być elementem niezbędnym do wytworzenia nowo opracowanego produktu i wprowadzenia go na rynek

Innowacja procesowa

▪ zmiana w stosowanych sposobach wytwarzania produktów czy usług Dotyczy nowych urządzeń i oprogramowania wykorzystywanego do produkcji. Przykładem może być instalacja nowej albo ulepszonej linii produkcyjnej lub wdrożenie oprogramowania wspomagającego proces produkcji poprzez np. strategiczne planowanie produkcji.

Firmy handlowe, usługowe – NIE Firmy produkcyjne – TAK, możliwe wdrożenie Comarch ERP XL ze względu na moduły produkcyjne: strategiczne planowanie produkcji, rejestracja/ raportowanie produkcji, mechanizmy zarządzania zapasami.

Lub

▪ zmiana w logistyce firmy Obejmuje urządzenia, oprogramowanie oraz techniki wykorzystywane do nabywania materiałów, alokowania zasobów w ramach firmy lub dostarczania produktów do odbiorców. Przykładowo można wprowadzić oprogramowanie do realizacji zakupów czy magazynowania lub optymalizujące trasy dostaw.

Firmy handlowe, produkcyjne, usługowe – TAK Możliwe wdrożenie zarówno Comarch ERP Altum jak i Comarch ERP XL ze względu na moduły: Bilans stanu towarów, Modelowanie procesów (automatyzacja zamawiania), Magazynowanie (WMS z kolektorami danych), EDI z dostawcami, Comarch B2B (w zakresie składania zamówień przez odbiorców i automatycznego dostarczania informacji o statusie realizacji zamówienia). Dodatkowo, innowację procesową w zakresie logistyki mogą uzupełnić rozwiązania mobilne Comarch (Zarządzanie, Sprzedaż, Inwentaryzacja, WMS, DMS czy Magazynier)

Innowacja organizacyjna

▪ nowa metoda organizacji w biznesowych praktykach firmy, organizacji miejsca pracy lub też w relacjach zewnętrznych

Firmy produkcyjne, handlowe, usługowe – TAK

Dla wszystkich firm rekomendowane Mobilne rozwiązania Comarch, Comarch BI i BI Point.

▪ pierwsze w firmie wprowadzenie technik zintegrowanego zarządzania lub kontroli, programów szkoleniowych, metod outsourcingu badań lub produkcji

Firmy produkcyjne, handlowe, usługowe – TAK

Możliwe pierwsze wdrożenie systemu ERP w danej firmie.

NIE są innowacją – Zmiany oparte na metodach już znanych w firmie w zakresie organizacji miejsca pracy albo zewnętrznych relacji, zmiany w strategii zarządzania, połączenia i nabywania innych firm

Innowacja marketingowa

▪ nowa metoda marketingu włączając w to znaczące zmiany w projektowaniu produktu i opakowania, promocji produktu i strategii cenowej – o ile jest to pierwsze zastosowanie dla przedsiębiorstwa!

Zmiany w oparciu o metody wcześniej stosowane przez firmę czy rutynowe instrumenty marketingowe NIE stanowią innowacji. Przykładem jest tu wprowadzanie spersonifikowanego systemu informacyjnego opartego o karty lojalnościowe oraz pierwsze zastosowanie specjalnej oferty czy opracowanie nowego znaku towarowego i jego zastosowanie.

Firmy produkcyjne, handlowe, usługowe – TAK Rekomendowane rozwiązania: Comarch ERP e-Sklep, promocje pakietowe, lojalność w Comarch ERP XL

Skontaktuj się z nami:

e-mail: biuro@erpserwis.net

tel: +48 343225656