Szybka ścieżka do funduszy unijnych

dotacjePriorytetem nowej perspektywy finansowania unijnego na lata 2014-2020 jest rozwój działalności badawczo-rozwojowej (B+R) firm. Celem podejmowanych działań jest zwiększenie efektywności i konkurencyjności zarówno polskich firm, jak i unijnej gospodarki. Rozwiązania nowej perspektywy finansowania, szczególnie Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, skierowane są głównie do firm MŚP, wytwarzających ponad 70% PKB. Program Operacyjny Innowacyjny Rozwój przewiduje finansowanie nie tylko dużych przedsięwzięć wielkich konkurencyjnych firm, ale nadal finansować będzie inwestycje służące rozwojowi firmy, m.in. linie technologiczne, specjalistyczny sprzęt i maszyny czy wyposażenie hal produkcyjnych.

Działaniem w ramach POIR jest Działanie 1.1.1 zwane „szybką ścieżką”. Działanie to w znaczący sposób skróciło okres oceny wniosków do maksymalnego wymiaru 60 dni, liczonych od końca miesiąca kalendarzowego, w którym wniosek został złożony. Zmieniono również sposób naboru wniosku. Zrezygnowano z trybu konkursowego na rzecz naboru ciągłego. Instytucją pośredniczącą w dystrybuowaniu środków, organizującą nabory wniosków, oceniającą złożone wnioski, jak również oceniającą złożone projekty firm, zostało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach POIR polscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o rekordową kwotę budżetu: ponad 15 mld euro, z czego ponad 2 mld euro trafić ma do firm w ramach „szybkiej ścieżki”.

Na dofinansowanie mają szanse inwestycje, które prowadzą do rozwoju firmy oraz wzmocnienia jej konkurencyjności. Warunkiem otrzymania finansowania jest przejście projektu przez dwustopniową ocenę. Pierwszy etap dotyczy weryfikacji warunków technicznych projektu, w drugim oceniany będzie wymiar biznesowy. Działanie 1.1.1 ma na celu wsparcie prac badawczo-rozwojowych polskich firm zarówno w wymiarze naukowym, jak i komercjalizacji wyników prowadzonych badań. Firmy otrzymujące dofinansowanie są zobowiązane do efektywnego wdrożenia wyników prowadzonych prac badawczych w ramach swojej działalności, albo poprzez sprzedaż licencji innym podmiotom.

W zakresie działania B+R najważniejsza jest współpraca biznesu z uczelnią wyższą, jednostką badawczo-rozwojową, instytutem badawczym itp. W wyniku tej współpracy powinny powstać: nowe technologie, wzory przemysłowe, patenty technologiczne.

Środki pozyskane w ramach otrzymanej dotacji przeznaczyć można przede wszystkim na:

  • wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności firmy, np. urządzenia,
  • wynagrodzenia pracowników związanych z realizacją projektu B+R,
  • wartości niematerialne i prawne,
  • amortyzację budynków.

Nabór wniosków dla przedsiębiorców sektora MSP w „szybkiej ścieżce” Działania 1.1.1 ruszył 7 maja br. i w ramach ciągłego naboru potrwa do końca roku 2015r.

Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami informacji dotyczących dofinansowań z perspektywy 2014 – 2020, str. 54-56 NowoczesneZarządzanie_2_2015. 24 listopada w Częstochowie odbędzie się również w temacie dofinansowań konferencja „Pozyskaj środki na rozwój IT w swojej firmie”. Zapraszamy do udziału wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych pozyskaniem funduszy na działalność swojej firmy. Więcej szczegółów www.konferencja.erpserwis.net

duzybanerwww