Karty pamięci, pendrive’y, płyty CD i DVD, tablety oraz smartfony, myszki, klawiatury, kamery, słuchawki i setki innych akcesoriów komputerowych. Dostępne w ponad tysiącu sklepów na terenie całej Unii Europejskiej, w Rosji i na Ukrainie. Handlowcy hurtowni sprzętu elektronicznego oraz akcesoriów komputerowych Platinet nie narzekają na brak pracy. Obroty firmy sięgają 100 mln zł rocznie. Ale jej szefowie mają nie lada problem, żeby zorientować się w ogromie zawieranych codziennie transakcji.
Muszą być na bieżąco, bo we współczesnym biznesie precyzyjne informacje mają ogromną wartość. Dlatego Platinet postawił na stworzone we współpracy z firmą Comarch rozwiązanie. Mobilne aplikacje zarządzania sprzedażą zainstalowano w centrach handlowych i sklepach komputerowych, do których Platinet dostarcza artykuły. Z każdego punktu szczegółowe zestawienia spływają do krakowskiej centrali firmy. Codziennie w godzinach nocnych system przetwarza dane i przygotowuje raporty, które rano rozsyłane są e-mailem do pracowników. – Zawierają one analizy obrazujące sprzedaż produktów poszczególnych marek, bieżące stany magazynowe oraz obroty sklepów – mówi Krzysztof Potok, prezes firmy Platinet.Inteligentny system rejestruje m.in. czas, jaki jest potrzebny od zamówienia towaru u dostawcy do jego sprzedaży. – To przydatne narzędzie. Rocznie sprzedajemy miliony sztuk sprzętu, a dzięki temu rozwiązaniu możemy śledzić sytuację w każdym sklepie. Na bieżąco korygować zamówienia. Wiemy też, jakie artykuły nie znalazły uznania klientów i trzeba je wycofać ze sprzedaży – tłumaczy Potok. – W dodatku niemal w czasie rzeczywistym kontrolujemy pracę handlowców.
Takie możliwości pracownikom Platinet daje oprogramowanie Comarch ERP XL BI. – System jest bardzo prosty w obsłudze. Nie potrzebowaliśmy specjalnych szkoleń, żeby poznać jego wszystkie funkcje i nauczyć się z nich płynnie korzystać – mówi Potok.
W Polsce szczególnie popularne są systemy ERP służące do planowania i zarządzania zasobami firmy poprzez udostępnianie informacji między wszystkimi jej działami, np. księgowością, planowaniem, produkcją i marketingiem. Przedsiębiorcy chętnie korzystają też z oprogramowania CRM (Customer Relationship Management) do zarządzania relacjami z klientami.
Takie systemy stosuje już co piąta polska firma – wynika z opublikowanego w ubiegłym roku raportu „Społeczeństwo informacyjne w Polsce” przygotowanego przez GUS. Najczęściej korzystają z nich duże przedsiębiorstwa – ponad 82 proc. z systemu ERP i niemal 63 proc. z CRM. Tej klasy oprogramowanie najpopularniejsze jest w firmach zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej, gazu, pary wodnej oraz gorącej wody i zaopatrywaniem w nie, a także przetwarzaniem informacji i komunikacją.
Pod względem wykorzystania nowoczesnych narzędzi informatycznych w biznesie Polska nadal wypada blado na tle państw Unii Europejskiej. Średnio w Unii systemy ERP wykorzystuje 26 proc. wszystkich przedsiębiorstw. W Szwecji używa ich niemal połowa. Jednak nasi przedsiębiorcy szybko nadrabiają zaległości.
Najchętniej kupowany system klasy ERP w Polsce to Comarch ERP XL, z którego korzysta 4,5 tys. przedsiębiorstw. W tej kategorii Comarch zajmuje pozycję lidera wśród polskich dostawców systemów informatycznych – wynika z raportu International Data Corporation (IDC). Zaletą systemu jest funkcja business intelligence (BI). To rozwiązanie pozwala gromadzić i w bezpieczny sposób przechowywać informacje w hurtowniach danych. Można też tworzyć różnego rodzaju analizy, czyli przetwarzać duże ilości danych w przydatną wiedzę.
System umożliwia tworzenie raportów dotyczących wszystkich procesów zachodzących w firmie, dostępnych w wielu układach i przekrojach: tabelach, wykresach i mapach. Ich przygotowanie jest proste dzięki funkcji „przeciągnij i upuść”. W ten sposób można przetworzyć rzędy cyfr, które pozornie są nieczytelne. – Nie musimy już ślęczeć nad tabelkami, porównując poszczególne pozycje. Odpowiednie zestawienie mogę wygenerować automatycznie w kilkadziesiąt sekund – mówi Potok.
Zanim Platinet zaczął korzystać z programu Comarch ERP XL BI, wymiana informacji ze sklepami rozsianymi po całej Europie była utrudniona. Firma zyskała na obniżeniu kosztów prowadzenia analiz. System pozwala uzyskać szybką odpowiedź na postawione pytanie. Lepsza jest organizacja czasu pracy. Łatwiej można zweryfikować realizację strategii firmy. W jednym sprawozdaniu prezentowany jest stopień wykonania założeń oraz trendy dla każdego z kluczowych wskaźników efektywności.
Eksperci nie mają wątpliwości, że to dopiero początek cyfrowej rewolucji w biznesie. Supernowoczesne systemy informatyczne wspierające zarządzanie przedsiębiorstwami czerpią dane nie tylko z aplikacji używanych wewnątrz firmy. Posiłkują się także informacjami ze źródeł zewnętrznych w Internecie, jak serwisy społecznościowe czy wydania internetowe gazet. Wyselekcjonowane w ten sposób oraz obrobione fachowo dane są szczególnie cenne dla działów marketingu i sprzedaży. Dlatego na rynku pojawił się termin Big Data Marketing. To zupełnie nowy sposób planowania i realizacji kampanii reklamowych. Dla przedsiębiorców bardzo przydatne są aplikacje klasy Marketing Automation. Monitorują zachowania klientów w Internecie, w tym ich aktywność w portalach społecznościowych. W połączeniu z informacjami pochodzącymi z systemów ERP tworzą bezpośredni kontakt firmy z klientem, np. za pomocą Facebooka.
Zapraszamy do przeczytania całego artykułu pod adresem: http://biznes.newsweek.pl/przetwarzanie-analiza-i-archiwizacja-danych-comarch,artykuly,373511,1.html