Wysyłanie towarów kurierem, a moment podatkowy

Dzisiaj zastanowimy się nad problemem, który od nowego roku często jest poruszany w działach sprzedaży wielu firm. Według nowych przepisów, obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych będzie powstawał w dacie dostawy towarów, wykonania usługi, otrzymania zaliczki. Kiedy towary odbiera od nas klient lub dostarczamy je osobiście możemy powiedzieć, że nie ma problemu, ale co w przypadku kiedy towar wysyłam kurierem i nie wiemy kiedy przesyłka zostanie odebrana? Oczywiście największy problem powstaje wtedy kiedy towar jest wysyłany na przełomie miesiąca.

W przypadku wysyłania towarów za pośrednictwem kuriera mamy możliwość skorzystania z systemu śledzenia przesyłki, który jest dostępny na stronach większości firm kurierskich. Znając numer określonej przesyłki jesteśmy w stanie zweryfikować kiedy została odebrana od nas, a kiedy dostarczona do klienta z określeniem dnia i godziny.

Zawsze też istnieje możliwość porozumienia się z firmą kurierską o przesyłaniu dowodów (informacji) dostarczenia określonych przesyłek w określonym umownie czasie. Forma otrzymywania informacji od firm kurierskich również może zostać uzależniona od ilości dokonywanych transakcji, ponieważ w przypadku jednorazowych transakcji weryfikacja za pomocą systemu kurierskiego nie jest czasochłonna to w przypadku oparcia całej sprzedaży o określonego kuriera może przysporzyć dużo dodatkowej pracy.

Warto także pamiętać, że w przepisach zachowano tzw. szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego, które także zostały zmienione, np. w przypadku usług budowlanych, budowlano – montażowych obowiązek podatkowy będzie powstawał w dacie wystawienia faktury, w przypadku komisu – w dacie zapłaty, itd. (źródło: mat. Comarch)