Zacznij wykorzystywać P-R w swojej firmie

Przedsiębiorco, czy wiesz jak skutecznie walczyć o klienta? Jak wyróżnić swoją ofertę? Wyprzedź konkurencje i zacznij wykorzystywać P-R w swojej firmie.

Według Barometru e-commerce 2016, badania przygotowanego przez Sociomantic Labs, rynek e-commerce w Polsce w 2016 roku zwiększy się o 15 proc. i osiągnie wartość 35,8 mld złotych, a w 2020 roku przekroczy 63 mld zł. Oznacza to, że konkurencja w polskim Internecie jest coraz większa.

strategiakomunikacji

Poza standardową reklamą warto także postawić na dialog z otoczeniem. Public Relations czyli wykorzystanie różnorodnych kanałów komunikacji to jedna z najskuteczniejszych metod osiągnięcie celu.

Public relations to komunikacja z grupami otoczenia marketingowego firmy, której celem jest wzbudzenie zainteresowania naszą firmą, umocnienie wiarygodności i zaufania oraz pozostanie na dłużej w świadomości odbiorców. Każda firma zawsze ma określoną reputację, a narzędzia PR dają możliwość jej kreowania i monitorowania.

Pierwszym krokiem w komunikacji PR jest odpowiednie dobranie grupy docelowej. Musimy zbudować profil potencjalnych klientów ich potrzeb oraz preferencji. Taka wiedza pozwoli wybrać odpowiednie kanały komunikacji i zbudować bazę mediów. Jeżeli właściciel sklepów e-commerce zainteresuje właściwe media swoimi produktami, przekaz będzie merytoryczny, a zawarte w nim informacje – rzetelne, działania PR przyniosą więcej korzyści niż wielomilionowy nakład na reklamę w źle dobranych kanałach.

Podstawę komunikacji z mediami stanowią materiały prasowe. Ważne jest, aby materiały zostały napisane w sposób zrozumiały, prostym językiem, unikając wielozdaniowych konstrukcji czy barwnych opisów. Powinno się w nich znajdować jak najwięcej faktów, danych i analiz. Komunikat prasowy oparty na rzetelnej analizie i zebraniu wiarygodnych danych o rynku, może zwyczajnie odciążyć dziennikarza od żmudnej pracy. Zapracowany redaktor przyjmie z wdzięcznością pomoc i podziękuje cytatem czy wzmianką.

Komunikat prasowy tworzy się według z zasady „odwróconej piramidy”. Na wstępie muszą znaleźć się informacje najbardziej istotne. W rozwinięciu podajemy pozostałe informacje, zachowując kolejność od faktów najważniejszych do mniej ważnych. Bliżej wierzchołka piramidy mogą pojawić się rzeczy mniej istotne.

działania PR
Zasada odwróconej piramidy

Po przekazaniu komunikatu prasowego warto zadzwonić do dziennikarza i zapytać czy temat naszego komunikatu jest dla niego interesujący. Oczywiście pamiętajmy aby nie przesadzić i nie możemy być zbyt natrętni.

Klienci e-commerce są bardzo aktywni w mediach społecznościowych i nie można pominąć tego kanału. Harmonogram postów i wpisów powinien być zaplanowany z dużym wyprzedzeniem. Social media pozwalają bardzo szybko zareagować na kontakt od klienta. Należy stale poszerzać zasięg oraz wzmacniać przekaz.

Działania PR to proces długotrwały i na jego efekty trzeba poczekać. Uważamy jednak, że nawet małe firmy, które chcą się wyróżnić na rynku powinny o nich pamiętać.

Wpis napisany na podstawie „Nowoczesne Zarządzanie” 2/2016 DZIAŁANIA PR DLA BRANŻY E-COMMERCE Marek Wiśniewski.