Comarch WMS udostępnia możliwość ustawienia normatywu ilości towaru lub jednostek logistycznych, jaka ma być pilnowana na położeniu.
W celu zdefiniowania nowego normatywu należy Zarządzaniu na liście normatywów kliknąć w prawym górnym rogu ikonę plusa. W kolejnym oknie można ustawić nowy normatyw:
Należy w nim określić magazyn, na którym normatyw ma działać. Domyślnie przenosi się tutaj magazyn z filtra z listy. Następnie trzeba wybrać położenie z tego magazynu. Musi ono być położeniem z najniższego poziomu struktury, czyli takie, na którym można składować towar, musi także być aktywne.
Po wybraniu położenia trzeba dodatkowo określić, czy mają być kontrolowane stany minimalne, a jeśli tak, to czy do minimum, czy do maksimum.
Kolejna rzecz to oczywiście towar, którego ten normatyw ma dotyczyć.
W prawej kolumnie do ustawienia jest Zapas planowany. Najpierw wybiera się, czy ma być Jednostka miary (czyli ilość samego towaru), czy Jednostka logistyczna (czyli liczba palet). Następnie trzeba wpisać Stan minimalny i/lub maksymalny. Te liczby określają, w którym momencie będą powstawać dokumenty MP, żeby uzupełnić ten stan. To zależy również od tego, co zostało zaznaczone na powyższym zrzucie w polu Uzupełniaj do.
Typ jednostki logistycznej trzeba wybrać, jeśli powyżej ustawiło się Jednostkę logistyczną.
W ostatnim polu można tymczasowo wyłączyć dany normatyw z działania, bez konieczności usuwania go. Po ustawienia Aktywny i zapisaniu, od razu zacznie działać.
W każdym momencie może być włączony tylko jeden normatyw na parę towar-położenie.
Dodatkowo na położeniach, dla których zostały ustawione normatywy, trzeba włączyć parametr Kontroluj stany minimalne.
Kontrola normatywów działa w każdym momencie zmiany ilości zasobów na danym położeniu. Jeśli zostaną wykryte niedobory, to automatycznie powstanie dokument MP, który będzie można zrealizować procesem Automatyczne przesunięcie palet lub nowym procesem powstałym w Comarch WMS w wersji 2020.1 – Seryjne przesunięcie automatyczne.