Chroń się przed zagrożeniami cyberprzestrzeni

securityBardzo szybki rozwój technologii, życie w ruchu oraz rosnąca potrzeba ciągłego dostępu do informacji i kontroli przy pomocy urządzeń elektronicznych, narażają każdego z nas na niebezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Wszelkie gadżety, z których korzystamy na co dzień stają się dla przestępców doskonałą bramką do naszego świata. Warto zwrócić uwagę na swoje własne bezpieczeństwo i zadbać o kilka kwestii, które pomogą uniknąć przykrych konsekwencji “życia w sieci”.

Co zrobić by dane w naszych telefonach i tabletach były bezpieczne?

1. Zabezpieczaj swoje urządzenia i wszelkie konta HASŁAMI

Zwróć uwagę, aby urządzenia były zabezpieczone hasłami, aby nikt niepowołany nie mógł z nich skorzystać bez Twojej wiedzy. Często zdarza się, że gubimy telefon, tablet lub zostają nam one skradzione. Nie ułatwiaj osobie trzeciej zadania, jeśli będzie ona chciała wykorzystać informacje z urządzenia.

2. Uważaj przy instalacji aplikacji

Chcesz posiadać aplikacje? Pobierz ją ze sprawdzonego źródła, a następnie zapoznaj się z komunikatami, regulaminem i wszelkimi pozwoleniami, które pojawiają się przy instalacji. Bezmyślne akceptowanie wszystkich powiadomień może spowodować dostęp do książki kontaktów lub skonfigurowanie na urządzeniu kont. Najbardziej niebezpieczne jest wyrażanie zgody na dostęp do ID abonenta!

3. Zwracaj uwagę na SMS-y Premium

Bardzo łatwo możesz narazić się na wysokie rachunki przez SMS-y Premium czy aplikacje kradnące jednorazowe kody do rachunków bankowych.

4. Naucz się odróżniać wiadomości e-mail

Niebezpieczeństwo stanowią wiadomości typu phishing, które mogą zawierać m.in. nieprawdziwe rachunki do zapłaty czy przenosić nas do spreparowanych stron. Całkowicie nieświadomie możemy otworzyć cyberprzestępcom dostęp do wielu naszych danych! Warto dwa razy zastanowić się zanim otworzysz podejrzanego e-maila lub klikniesz w link.

5. Ostrożnie korzystaj z publicznych i niezabezpieczonych sieci

Otwarte sieci ułatwiają hakerom dostęp do naszych urządzeń, więc nasza chwilowa radość z darmowego dostępu do internetu może przysporzyć wiele problemów.

internet-security2Każdego dnia jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa cyberprzestrzeni, nawet jeśli stosujemy wszelkie środki bezpieczeństwa nie traćmy czujności! W ciągu najbliższych lat będzie rosła liczba podłączonych do sieci urządzeń i jednocześnie wzrośnie zagrożenie. Szacuje się, ze w ciągu 5-10 lat do sieci zostanie dodanych między 20 a 60 miliardów nowych urządzeń. Według Gartnera liczba ta wyniesie w 2020 roku aż 26 miliardów, czyli nawet 30 razy więcej niż w roku 2009! Poza korzystaniem z własnej intuicji i czujności warto włączyć systemy chroniące nasze urządzenia. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo i prywatność!