Jedną z większych nowości w wersji 2020.5 aplikacji Comarch WMS jest możliwość konfiguracji interpretera kodów GS1. Comarch WMS umożliwia graficzną konfigurację interpretera kodów GS1. Pozwala to na szybsze ustawienie i dostosowanie obsługi kodów kreskowych w procesach realizacji w Comarch WMS Magazynier.
Narzędzie to pozwala na dostosowanie aplikacji do wykorzystania danych przechowywanych w etykietach zgodnych z normą GS1. Nowy konfigurator pozwala na:
- Definiowanie wielu szablonów dla interpretera kodów GS1;
- Przypisywanie szablonów do wybranych procesów, gdzie powinny być wykorzystywane;
- Określenie kolejności wywoływania szablonów, w przypadku połączenia kilku szablonów z jednym procesem;
- Definiowania znaku zastępczego dla znaku funkcyjnego FNC1 wykorzystywanego w ramach kodów GS1;
- Definiowanie znaków startowych, które wywołują użycie interpretera kodów GS1.
Edycja szablonu polega na łączeniu Identyfikatora Zastosowania (IZ) z wartością systemową jaką on reprezentuje. Identyfikator zastosowania w kodzie GS1 ma predefiniowane przez normę zastosowanie biznesowe, jakie informacje i w jaki sposób mogą być przekazywane. Przykładowo IZ (00) określa kod SSCC palety, aby wykorzystać tą informacje w prawidłowy sposób, należy połączyć ją z jednostką logistyczną.
Dodatkowo konfigurator interpretera kodów GS1 pełni funkcję informacyjną, poprzez prezentacje najważniejszych informacji o tym jak powinien być zbudowany kod dla wybranego identyfikatora zastosowania.
Odpowiednio skonfigurowany interpreter kodów wywoływany jest w aplikacji Comarch WMS Magazynier po zeskanowaniu kodu z etykiety. Informacje są odpowiednio rozdzielane i uzupełniają odpowiednie kroki realizacji w Comarch WMS Magazynier. Dla przykładu: zeskanowanie kodu zawierającego IZ (02) oraz (37) spowoduje uzupełnienie krok z towarem oraz ilością do realizacji. Wykorzystując kod 2D np. QR lub DataMatrix można ograniczyć ilość realizowanych kroków do minimum.
Więcej na temat konfiguracji GS1 znajdziecie Państwo tutaj.