System MES – dlaczego sprawdza się w zakładzie produkcyjnym?

Jak można skuteczniej zarządzać produkcją, przy mnogości papierowych dokumentów ? Odpowiedź jest prosta, ponieważ system MES pozwoli Państwu zachować porządek raportów oraz ułatwi analizę zebranych danych, aby zoptymalizować procesy zachodzące w firmie.

Cyfryzacja w wielu firmach wchodzi w życie, jednak obszar ten jest jeszcze mało rozwinięty. Wiele firm ma w pełni analogowe zarządzanie produkcją przy użyciu papierowych dokumentów, np.: zleceń, raportów czy planów kontroli. O ile w najmniejszych przedsiębiorstwach, przy małej ilości dokumentów firma może poprawnie funkcjonować, tak w średnich i dużych przedsiębiorstwach może to generować problemy, choćby poprzez zagubienie jakiegoś dokumentu w formie papierowej, czy pomyłki w ręcznym ich wypełnianiu. Zmiana rozwiązań na specjalistyczne cyfrowe rozwiązanie „paperless” w linii prostej przełoży się na łatwiejsze zarządzanie.

Idealnym przykładem ww. rozwiązania jest system klasy MES ( Manufacturing Execution System), dzięki któremu udaje się połączyć oprogramowanie ERP ( Enterprise Resource Planning) z bieżącymi informacjami o pracy na hali produkcyjnej. Dane i raporty, które do tej pory znajdowały się na dokumentach w formie papierowej, są dostępne cyfrowo. Co zyskujemy? – np.: dostęp do zleceń produkcyjnych oraz możliwość zaraportowania stopnia realizacji, czy przeprowadzenie kontroli jakości.

Automatyzacja wprowadzania danych

System MES, wzbogacony o funkcjonalność IoT pozwoli na automatyczne wprowadzenie danych, co skróci czas pracy oraz wyeliminuje ludzkie pomyłki. Podłączenie wybranego urządzenia np.: wagi lub większej maszyny  z systemem dostępnych protokołów komunikacji, dzięki czemu dane dotyczące wyprodukowanych sztuk, czy przestojów w produkcji natychmiastowo trafią do systemu i zostaną automatycznie powiązane z odpowiednią partią materiału.

Identyfikacja obszarów do poprawy

Poddanie danych odpowiedniej analizie pozwoli zoptymalizować i zmaksymalizować potencjał produkcji, co pozwoli łatwo zidentyfikować obszar do poprawy. System MES rejestruje czas przestoju w produkcji, co skutkuje natychmiastowym wysłaniem powiadomienia, co przyśpiesz czas reakcji i naprawy.

System MES liczy również wskaźniki takie jak OEE ( Overall Equipment Effectiveness) dający informację o procencie wykorzystania możliwości stanowisk produkcyjnych, co umożliwia identyfikację miejsc wymagających uwagi i ulepszenia. Obliczenia odbywają się w oparciu o normę ISO 22400.

Dlaczego MES?

System MES to nie tylko cyfryzacja danych, to również integracja systemu z dostępnymi maszynami i urządzeniami i takie całościowe podejście do pozyskiwania, przesyłania i wykorzystania danych pomaga zmaksymalizować nie tylko efektywność produkcji, ale i możliwości systemu. System MES może stanowić bazę danych dla systemu typu Business Intelligence, który tworzy bardziej skomplikowane analizy i raporty.