Goliard sp. z o.o.

Firma Goliard sp. z o.o. jest dużym producentem makaronów w Polsce. Wszystko zaczęło się w 1991 r , w małej miejscowości Rędziny (obok Częstochowy), gdzie ówcześni prowadzący postanowili poświęcić się tworzeniu obecnie jednej z najlepszych marek makaronów w Polsce. Dzięki wdrożeniu oprogramowań Comarch WMS Magazynier i Comarch WMS Zarządzanie wraz z Comarch ERP XL w firmie Goliard wybitnie zmienił się sposób nadzorowania organizacją, programy doskonale poradziły sobie z upłynnieniem procesów biznesowych, z ważnymi etapami produkcji, kontrolą bieżących stanów i dokumentów magazynowych, jak również dostarczaniem towarów.

Pełny tekst

Firma Goliard sp. z o.o. jest dużym producentem makaronów w Polsce. Wszystko zaczęło się w 1991 r , w małej miejscowości Rędziny (obok Częstochowy), gdzie ówcześni prowadzący postanowili poświęcić się tworzeniu obecnie jednej z najlepszych marek makaronów w Polsce.

Dzięki wdrożeniu oprogramowań Comarch WMS Magazynier i Comarch WMS Zarządzanie wraz z Comarch ERP XL w firmie Goliard wybitnie zmienił się sposób nadzorowania organizacją, programy doskonale poradziły sobie z upłynnieniem procesów biznesowych, z ważnymi etapami produkcji, kontrolą bieżących stanów i dokumentów magazynowych, jak również dostarczaniem towarów.

Nieustannie rozwijająca się firma zapoczątkowała produkcję makaronów jajecznych tradycyjną metodą walcowaną. Wraz z coraz to większym popytem na produkty, szczególnie mowa tu o sukcesie wiodącego wyrobu jakim jest Nitka Luksusowa, firma postanowiła pójść o krok dalej i wprowadziła nowe linie technologiczne, poszerzyła swoją ofertę wprowadzając na rynek muszelki, kolanka, świderki, rurki i wiele innych rodzajów. Chcąc sprostać wymaganiom nowych nabywców do oferty dołączyła zacierka makaronowa oraz spaghetti, używając przy tym najlepszej jakości mąki z pszenicy Durum .

Firma Goliard nie poprzestała na powyższym i stale się rozwijała, rosło zapotrzebowanie na asortyment, a także na poszerzenie działalności. Stosowane przez firmę Goliard rozwiązania IT nie potrafiły sprostać wymaganiom dynamicznie rozwijającej się produkcji i logistyki firmy, jak również działu kadr, księgowości oraz gospodarki magazynowej. Dane strefy firmy nie potrafiły się razem zharmonizować, co nie pomagało w dalszej modernizacji i optymalizacji procesów prężnie rozwijającej się firmy, firma była zmuszona zaangażować większą liczbę pracowników, co i tak nie pomogło, by procesy magazynowe zaczęły nadążać za produkcją . W rezultacie zarząd postanowił nawiązać współpracę z dostawcą systemów wspomagających kierowanie firmą.

Wdrożenie systemu Comarch ERP XL zostało przeprowadzone przez konsultantów firmy ERP Serwis. Pracownicy firmy Goliard rozpoczęli pracę z Comarch WMS Zarządzanie, Comarch WMS Magazynier oraz z modułami Comarch ERP XL: produkcja, księgowość, zamówienia, import oraz sprzedaż, jak również z innym powiązanymi aplikacjami m.in. Comarch Mobile Sprzedaż, Comarch MES, Comarch B2B oraz przeznaczonym do wykonywania analiz i raportów narzędziu Comarch BI

Istotną rolę w firmie pełni współpraca działów produkcji i gospodarki magazynowej, gdyż firma zajmuje się żywnością i kluczowym jest dobór odpowiednich składników produktu, a w następstwie właściwy, gotowy wyrób wydany klientowi, mianowicie mowa o należytych partiach i datach ważności nabytych składników, a w następstwie o jakości wyprodukowanej żywności. Dbając o najwyższą jakość zadowolenia konsumenta, firma Goliard postanowiła otworzyć własne laboratorium, aby wszelkie surowce i wyroby gotowe sprostały wymogom Unii Europejskiej. Kluczowe jest również, by gotowy wyrób był w odpowiedni i indywidualny sposób spakowany, by sprostać wymaganiom kontrahentów sieciowych, szczególnie, że oferta firmy kierowana jest właśnie dla takich odbiorców, głównie Jeronimo Martins Polska, Żabka, Eurocash, Selgros, Społem, Tesco. Wymogi pakowania to standardowe procedury w większości firm związanych z wyrobami o ograniczonej dacie przydatności.

System oprogramowania Comarch  ERP został indywidualnie  dopasowany do potrzeb firmy Goliard, było to możliwe dzięki elastycznym rozwiązaniom. Producent makaronów potrzebował specjalnie dopasowanego oprogramowania do zarządzania procesami magazynowymi, a mianowicie wydawaniem niestandardowo pakowanych palet, aby zarządzanie sekcją magazynowania i wydania towarów przechodziło bez problemowo. Dla przykładu, mamy klienta którego wolą jest, by paleta była zapakowana niestandardowo w 24 kartony, a nie jak zazwyczaj po 30 kartonów, jedna paleta jest jednostką logistyczną i gdy ma być zapakowana niestandardowo to od razu jest wprowadzana do bazy jej lokalizacja, jeśli przychodzi  do wydania takowej palety magazynier wprowadza jej liczbę i system od razu naprowadza go na jej lokalizację. Proces wydania palet przebiega szybko i bez komplikacji. Drugą z nieodzownych modyfikacji  to oznaczenie stref magazynu, zwanego WMS , z którego są wydawane wyroby gotowe. Oznaczenie stref dodano na nagłówkach dokumentów z których jest realizowane zamówienie, mianowicie mamy strefę wysokiego składowania (pełne palety) oznaczoną WS, strefę kompletacji (wydania mieszane) oznaczoną literą K, zbiorczym oznaczeniem będzie zrealizowanie zamówienia ze strefy wysokiego składowania ze strefą kompletacji WS+K, gdy na dokumencie będzie widniało zamówienie na dwie palety i sześć kartonów to operator strefy wysokiego składowania (WS) będzie widział zamówienie na 2 palety a pracownik strefy kompletacji (K), zamówienie na sześć kartonów. Taki proces maksymalnie polepsza funkcjonowanie i identyfikację położenia towarów w magazynie. Wdrożenie zostało zrealizowane z wykorzystaniem funduszy unijnych, w ramach działania 3.3 (Czytaj więcej o dotacjach na IT w w 2019.)

Dzięki wdrożeniu Comarch WMS Zarządzanie i Comarch WMS Magazynier w firmie Goliard  kadra kierownicza jaki również magazynierzy mogą efektywniej zarządzać procesami handlowymi, otóż zakupem towarów, składaniem zamówień, analizą sprzedaży, fakturowaniem, a co najważniejsze procesami magazynowymi. Wdrożenie systemu Comarch ERP XL niesie za sobą same korzyści, wydanie towarów z odpowiednią datą oraz partią stało się proste, jak również terminowość, kompletacja wyrobów, prawidłowa kolejność wydania towarów i ich prawidłowe przyjęcie.

– ‘’Nowe rozwiązania IT przyniosły wymierne korzyści. Przykładowo optymalizacja wydania towarów pozwoliła na skrócenie obsługi przygotowania wysyłek o 25 proc.’’ – informuje Krzysztof Sitak dyrektor IT w firmie Goliard.