Majami Sp. z o.o. Sp. k.

Firma Majami powstała w 1989 roku, rozpoczynając swoją działalność od produkcji wyrobów czekoladowych i czekoladopodobnych. W roku 1996 miała miejsce fuzja Majami i Fabryki Cukierniczej Milko - zakładu z tradycjami, którego początki sięgają lat 50-tych. Fabryka Cukiernicza Milko od początku swojej działalności produkowała cukierki krówki według starych receptur i technologii. Dzięki wyjątkowym walorom smakowym, krówki Majami zostały docenione na rynku polskim, innych rynkach europejskich, a także przez rynek krajów arabskich. Klienci kanadyjscy natomiast rozsmakowali się w produkowanych przez Majami sezamkach. W chwili obecnej Spółka koncentruje swoją działalność na produkcji cukierków typu krówka oraz mleczko w czekoladzie, starając się łączyć tradycyjny charakter produktów z wymaganą przez rynek dynamiką działań. W ofercie dostępne są także inne rodzaje produktów, takie jak galaretki w czekoladzie, pianko-galaretki, sosy i kremy do deserów, cukierki typu toffi. Nowością jest tradycyjna krówka angielska - fudge oraz sezamki.

Pełny tekst

Firma Majami powstała w 1989 roku, rozpoczynając swoją działalność od produkcji wyrobów czekoladowych i czekoladopodobnych. W roku 1996 miała miejsce fuzja Majami i Fabryki Cukierniczej Milko – zakładu z tradycjami, którego początki sięgają lat 50-tych. Fabryka Cukiernicza Milko od początku swojej działalności produkowała cukierki krówki według starych receptur i technologii.

Dzięki wyjątkowym walorom smakowym, krówki Majami zostały docenione na rynku polskim, innych rynkach europejskich, a także przez rynek krajów arabskich. Klienci kanadyjscy natomiast rozsmakowali się w produkowanych przez Majami sezamkach.

W chwili obecnej Spółka koncentruje swoją działalność na produkcji cukierków typu krówka oraz mleczko w czekoladzie, starając się łączyć tradycyjny charakter produktów z wymaganą przez rynek dynamiką działań. W ofercie dostępne są także inne rodzaje produktów, takie jak  galaretki w czekoladzie, pianko-galaretki, sosy i kremy do deserów, cukierki typu toffi. Nowością jest tradycyjna krówka angielska – fudge oraz sezamki.

Firma Majami w związku z dynamicznym rozwojem podjęła decyzję o zmianie swojego dotychczasowego oprogramowania. Program Microsoft Dynamics GP nie był w stanie odpowiednio skalować się razem z rozrastającym się przedsiębiorstwem. Dodatkowym problemem był dopisany do programu moduł WMS, który nie zawsze był spójny z systemem księgowym.

W związku z możliwością skorzystania z dotacji z funduszy Unii Europejskiej firma Majami zdecydowała się wdrożyć kompleksowy system B2B, którego podstawą jest program Comarch ERP XL.

Wdrożony system obejmuje obszary:

  • B2B -komunikacja z hurtowniami;
  • EDI – komunikacja z sieciami marketów;
  • Sprzedaż – rejestracja zamówień i fakturowanie;
  • Księgowość – integracja z bankami oraz księgowanie dokumentów;
  • Kontrola jakości – zwalnianie produktów do sprzedaży, raportowanie;
  • WMS – obsługa przyjęć i wydań magazynowych za pomocą kolektorów;
  • Produkcja – system MES na hali produkcyjnej, rejestracja on-line produkcji i raportowanie;
  • BI – system raportowania oparty na kostkach analitycznych;
  • Kadry i płace – rozliczanie czasu pracy oraz HR.

Aby firma czas wdrożenia nowego programu informatycznego przeżyła bez zachwiania i zatrzymania produkcji proces ten został rozciągnięty w czasie. Na początek zostały wdrożone podstawowe moduły Logistyczne (sprzedaż, B2B, EDI, WMS) oraz moduł księgowości.

Kolejnym etapem było rozciągnięcie wdrożenia na hale produkcyjne. Podczas analizy procesów w przedsiębiorstwie został zaprojektowany dedykowany system rejestracji i rozliczenia produkcji. Comarch ERP XL został zintegrowany z wagami, do programu zostały wykonane dotykowe panele za pomocą których pracownicy produkcji mogą sami rejestrować produkcję. Dane zarejestrowane przez wagi i panele dotykowe trafiają do systemu rozliczenia i na tej podstawie są wyliczane rzeczywiste koszty produkcji. W programie jest identyfikowana każda partia, która po przebadaniu jest zwalniania do sprzedaży przez kontrolę jakości.

Ostatnim etapem wdrożenia była implementacja modułu Business Intelligence oraz przygotowanie raportów. Firma Majami zdecydowała się także zastąpić swój dotychczasowy program kadrowy Saturn, rozwiązaniem zintegrowanym z Comarch ERP XL czyli modułem HR.

Po wdrożeniu została podpisana umowa serwisowa z firmą ERP Serwis obejmująca wsparcie i prace rozwojowe nad całością programu. Obecnie będzie realizowane wdrożenie interfejsu anglojęzycznego do programu Comarch ERP XL dla nowo otwieranego oddziału firmy w Kanadzie.

„Dzięki programowi Comarch ERP XL rozliczeni naszej produkcji skróciło się z 2 dni do 20minut po zakończeniu zmiany. Tak szybkie poznanie kosztów produkcji jest bezcenne przy produkcji spożywczej. Dodatkowo nasza księgowość może spać spokojnie gdyż program jest zawsze aktualizowany do zmieniających się przepisów prawa.”

Prezes Zarządu – Magdalena Piestrzyńska-Książek