Przykłady automatyzacji w tle przy użyciu API Comarch ERP XL

System Comarch ERP XL udostępnia programowalny interfejs aplikacji (API), który pozwala na tworzenie oprogramowania, które potrafi wchodzić w bezpośrednią interakcję z systemem. W szczególności tworzenie i interakcja z dokumentami. W tym artykule przedstawię kilka przykładów jak przy pomocy API Comarch ERP XL możemy zautomatyzować tworzenie dokumentów bez ingerencji operatora, aby usprawnić pracę z systemem. 

Generowanie dokumentów magazynowych do MMW/MMP w obrębie magazynów WMS 

Dokumenty przesunięć międzymagazynowych są ściśle ze sobą powiązane. Aby przyjąć towary na magazyn docelowy (MMP) musi zostać on wydany z magazynu źródłowego (MMW). Analogiczna kontrola istnieje przy powiązanymi z nimi dokumentami magazynowymi. Z poziomu systemu Comarch ERP XL jesteśmy w stanie wygenerować wszystkie cztery dokumenty jednym kliknięciem, przy odpowiednich ustawieniach podczas zatwierdzania MMW, na zwykłych magazynach.  

W przypadku, kiedy magazyn źródłowy jest obsługiwany przez WMS, dokument przyjęcia na magazynie docelowym nie może zostać w pełni wygenerowany, dopóki nie zostanie zatwierdzone wydanie przez magazyn. To jednak nie wykona się automatycznie, na dodatek nie wiemy, w którym dokładnie momencie będzie to zrealizowane przez magazyn. W tym miejscu możemy wykorzystać API XL aby stworzyć automat, który będzie sprawdzał i tworzył dokument przyjęcia jak tylko wykryje, że dokument magazynowy został zrealizowany w WMS.    

Automatycznie generowanie dokumentów MMW/MMP do ZW na podstawie rezerwacji 

W sytuacjach, kiedy przesunięcia międzymagazynowe planujemy przy użyciu dokumentów ZW, normalnym jest, że w pewnym momencie na magazynie źródłowym możemy nie mieć dostępnych towarów do jego realizacji. Aby operator nie musiał sprawdzać czy na jego zamówieniu pojawiły się rezerwacje towarów, można wykorzystać API XLa do automatycznego generowania dokumentów MMW i MMP wraz z pojawianiem się rezerwacji na ZW. 

Automatycznie generowanie ZP i ZW na materiały 

Kolejnym przypadkiem, gdzie możemy zautomatyzować proces wystawiania dokumentów są zlecenia produkcyjne. Tutaj możemy rozpocząć proces już od wystawienia zamówienia (sprzedaży lub wewnętrznego) na produkt z ustaloną technologią i automatycznie wygenerować powiązane z nim ZP. 

Jeżeli w naszej strukturze organizacyjnej chcemy, aby dokumenty RW produkcyjne były wystawiane na innym magazynie niż ten, na którym na co dzień znajdują się materiały, to należy je przesunąć. W tym wypadku najlepiej wygenerować ZW na materiały. Jeżeli taki proces zachodzi, to te dokumenty można generować jednym automatem, a w połączeniu z równolegle działającym automatem do generowania MM do ZW dochodzimy do pełnego zautomatyzowania pobierania materiałów do produkcji. 

Automatyczne generowanie WZ do ZS po zatwierdzeniu dokumentu magazynowego WMS 

Kolejnym przykładem gdzie możemy wykorzystać automatyzację, jest generowanie dokumentów wydań zewnętrznych bezpośrednio po wydaniu ich z magazynu WMS. Operator wystawiłby tylko dokument magazynowy do ZS. Następnie, po zrealizowaniu go przez magazyn, automat generowałby na jego podstawie dokument WZ, a jeśli tego chcemy, to również fakturę. Wszystko z minimalną ingerencją operatora. 

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu:

tel. 34 322 56 56

biuro@erpserwis.net