Zmiany w obszarze Logistyki Comarch ERP XL 2019.3

Producent oprogramowania firma Comarch, pod koniec października wypuścił najnowszą wersję programu ERP XL 2019.3.

W wersji tej oprócz najważniejszej zmiany w logistyce czyli  obsługi Metody Podzielonej Płatności, która była opisana w poprzednim artykule, wprowadziła także kilka mniejszych zmian w tym obszarze, które zostaną opisane poniżej.

Zmiany w logistyce

Dodawanie elementów niespiętych na dokumentzmiany w zestawach

Funkcjonalność dodawania elementów na dokumenty przy użyciu zestawów definiowanych na kartach towarowych została wzbogacona o możliwość ich dodania jako elementów, które nie są spięte w zestaw.

Tak dodane elementy dokumentu nie wskazują już na zestaw, a dalsza praca na nich odbywa się tak , jakby były one dodawane w zwykłym trybie. Na tak dodawanych pozycjach System ustala standardowe warunki handlowe (cenę początkową, rabaty, promocje) jak dla pozycjach dodawanych pojedynczo, promocje zdefiniowane na takie zestawy nie są naliczane.

Na karcie towaru w zakładce zamienniki/komponenty oprócz dotychczasowej funkcji dodaj elementy zestawów z listy towarów został udostępniony parametr spięte/niespięte, który decydował będzie w jaki sposób składniki będą dodawane na dokument:

Parametr ten został także dodany na wzorce towarowe do zakładki inne :

Z funkcjonalności dodawania składników niespiętych w zestaw można korzystać zarówno podczas dodawania pozycji za pomocą opcji Dodaj zestaw, jak i podczas operacji Dodaj listę. Powyższe zostało obsłużone na ofertach, zamówieniach i dokumentach handlowych.

Na formatce Zestawu dodawanego na dokument udostępnione zostały stosowne opcje, decydujące o tym, czy dodawane na dokument elementy zestawu mają na ten zestaw wskazywać, czy też mają zostać dodane jako elementy niezwiązane. Ich domyślne ustawienie zależy od opcji, za pomocą której Użytkownik wprowadza zestaw na formularz:

  • Jeżeli zestaw wprowadzany jest poprzez podanie jego kodu lub poprzez wybór opcją „Dodaj z listy towarów”, wówczas parametr jest ustawiany jest na podstawie karty tego zestawu
  • Jeżeli zestaw wprowadzany jest przy użyciu operacji „Dodaj z listy zestawów”, wówczas ustawiana jest opcja Spięte, dzięki czemu na dodawanych składnikach zestawu zostaną naliczone promocje zdefiniowane dla tego zestawu

Przed samym dodaniem składników na dokument operator może jeszcze te zdefiniowane opcje zmienić:

Zmiany w zakresie kodów CN Towarów

Ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, wprowadza nową matrycę stawek VAT, opartą na kodach CN Nomenklatury Scalonej dla towarów oraz na symbolach PKWiU 2015 dla usług. Zmiany w tym zakresie wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r. W wersji 2019.3 Systemu wprowadzone zostały niżej opisane zmiany w zakresie kodów CN. Funkcjonalność  w tym zakresie zostanie bardziej rozbudowana w wersji 2020.0 systemu ERP XL.

W celu poprawienia czytelności kodów CN wprowadzona została ich odpowiednia wizualizacja. Prezentowane są one teraz zarówno na formatce, jak i na liście w formacie zgodnym z powszechnie stosowanym, publikowany tj. w podziale na poszczególne sekcie numeru (4,2,2).

Zmieniona została także forma wprowadzania kodu. Od teraz są one wprowadzane od lewej, uzupełniane przez system zerami.

Wydłużone został o pole opis kodu CDN, które pozwala wprowadzić pełną nazwę opisową towaru według klasyfikacji nomenklatury scalonej :

Lista kodów CN została wzbogacona o kolumnę ze stawką i flagą VAT zdefiniowaną na poszczególnych kodach. Dokonano zmiany formatowania kolumny Kod i obsłużono multiselect na liście:

Obsłużona została  także opcjonalna, tj. warunkowana potwierdzeniem przez Użytkownika aktualizacja kodów PCN na kartach towarowych i wzorcach towarowych podczas zmiany kodu CN.

Na towarach/wzorcach, które mają przypisaną dotychczasową wartość kodu CN System ustali nowy kod PCN, na podstawie nowego, zmienionego przez Użytkownika kodu CN. Funkcjonalność została udostępniona jest dla przypadków, kiedy to Użytkownik utworzył błędny kod CN, a następnie przypisał go do kart towaru. Po stwierdzeniu pomyłki wystarczy, aby poprawił kod CN i zaakceptował pytanie o aktualizację kart towarowych, aby naprawić swój błąd:

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu

34 322 56 56

sekretariat@erpserwis.net

zobacz także: