Szybkie raporty w Comarch ERP XL

Comarch ERP XL posiada mechanizm wykresów, który pozwala na szybkie tworzenie raportów na podstawie zapytania SQL. Jest to przydatna funkcjonalność, ponieważ stworzenie takiego raportu jest mniej czasochłonne od wykonania pełnego wydruku. W tym artykule omówimy zalety korzystania z tej funkcjonalności i jej charakterystykę.

Szybkie raporty dostępne są pod przyciskiem „Wykres”, jest on dostępny na większości okien XL i podobnie jak wydruki, jego zawartość jest zależna od kontekstu. Raporty te są o tyle wygodne, że można je sortować w trakcie działania oraz dostępne są na nich automatyczne podsumowania kolumn liczbowych.

Tworzenie szybkich raportów moduł produkcja Comarch ERP XL

Utworzenie szybkiego raportu jest stosunkowo proste, ale wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu struktur tabel XLa. Najważniejszym elementem definicji szybkiego raportu jest zapytanie SQL, w nim definiujemy jakie dane chcemy, aby zostały nam przedstawione. W zapytaniu możemy wykorzystywać parametry dynamiczne znane z filtrów XLa, aby posłużyły nam za filtr naszego raportu. Dzięki czemu możemy zmieniać filtry danych w trakcie działania raportu, w przeciwieństwie do wydruków, które są statyczne. Również za pomocą wykorzystania tagu „{filtrsql}” możemy sprzęgnąć raport z filtrem XLa tak aby nasz raport bazował na otworzonej w tym momencie liście, lub dokumencie, kiedy chcemy jednak wprowadzić statyczny filtr.

Szybkie raporty posiadają jednak pewne ograniczenia, można nich wyświetlić ograniczoną, ale znaczną ilość kolumn. Definicja szybkiego raportu jest również ograniczona liczbą znaków, ten limit można jednak łatwo obejść poprzez umieszczenie definicji raportu w procedurze składowanej.

Dodatkowo, Comarch ERP XL udostępnia możliwość eksportu takiego raportu do wielu formatów, w tym do pliku Excel lub XML.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu

34 322 56 56

zobacz także: